Fundusze Europejskie. Grzegorz Puda: Wynegocjowaliśmy ponad 12,9 mld euro dla Polski

Polska
Fundusze Europejskie. Grzegorz Puda: Wynegocjowaliśmy ponad 12,9 mld euro dla Polski
Polsat News
Grzegorz Puda ogłosił przyznanie Polsce 12 mld euro z europejskich funduszy

- Wynegocjowaliśmy dla Polski ponad 12,9 miliarda euro. Oznacza to, że to jeden z największych funduszy, jakie udało nam się wynegocjować - powiedział ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Minister ogłosił wynegocjowanie 12,9 mld euro na specjalnej konferencji prasowej dotyczącej programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w latach 2021-2027, zorganizowanej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W wydarzeniu udział wzięli również m.in minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podpisane zostały porozumienia z poszczególnymi resortami. 

 

Puda powiedział, że kwota ta "będzie uzupełniana ponad 2,7 mld euro z budżetu państwa". 

 

ZOBACZ: Ceny paliw. Dr Jakub Bogucki: Diesla nie zabraknie, ale będzie droższy

 

Polityk przekazał, że pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby rynku pracy, edukacji oraz polityki zdrowotnej. - Środki finansowe zainwestujemy także w działania, dzięki którym osoby o specjalnych potrzebach, będą mogły lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Te osoby będą mogły też liczyć na lepszą pomoc w życiu codziennym - mówił Puda. 

 

WIDEO: Konferencja dotycząca programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 

 
Fundusze europejskie zostaną wykorzystane m.in na szkolenie 100 tys. nauczycieli i organizację nowych miejsc opieki dla dzieci. - Liczę na to, że te fundusze będą pomagać, przyspieszą rozwój Polski w różnego rodzaju obszarach i odczujemy to jako społeczeństwo - powiedział Puda. 

 

- Środki tego programu będą w szerokiej części przeznaczone dla społeczeństwa, które miało do tej pory problemy z osiągnięciem pomocy - dodał. 

Czarnek: Wykorzystamy środki w 100 proc. 

- 347 milionów euro to suma, która zostanie przez nas w 100 proc. wykorzystana. W szczególności na nauczycielstwo zawodowe. Będziemy prowadzić szkolenia dla przyszłych nauczycieli zawodów. Mamy środki na rozwój programu doradztwa zawodowego. To pieniądze też na konkursy, które będą pomagały w rozwoju zawodów istotnych dla naszej przyszłości - wyliczał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

 

ZOBACZ: Prezydent zwołał spotkanie z premierem i ministrami. Tematem wojna w Ukrainie i bezpieczeństwo

 

Szef resortu podkreślił, że środki zostaną przekazane m.in na unowocześnianie szkoły poprzez tysiące e-materiałów dla szkół zawodowych i ogólnokształcących na zintegrowanej platformie informacyjnej. 

 

- Fundusze europejskie zostaną wykorzystane również na doposażenie poradni psychologiczno-pedagogicznych i szkolenia dla kadry - dodał. 

Niedzielski: To wsparcie dla projakościowej polityki zdrowotnej

- Środki z tej umowy będą wspierały kształcenie i budowanie projakościowego podejścia w systemie ochrony zdrowotnej - mówił w swoim wystąpieniu minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

Podkreślił, że szkolenia zorganizowane dzięki funduszom europejskim obejmą nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale cały personel. 

 

- Bardzo dziękuję za pomoc w osiągnięciu tej ścieżki i mamy nadzieję, że te fundusze realnie będą wspierały projakościowe podejście w systemie opieki zdrowotnej - podkreślił minister.

dsk/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie