Prezydent zwołał spotkanie z premierem i ministrami. Tematem wojna w Ukrainie i bezpieczeństwo

Polska
Prezydent zwołał spotkanie z premierem i ministrami. Tematem wojna w Ukrainie i bezpieczeństwo
Jakub Szymczuk/KPRP
Andrzej Duda zwołał spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

W poniedziałek w BBN odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefów MON, MSWiA, BBN oraz szefów służb specjalnych. - Dla prezydenta najważniejszym aspektem jest kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej oraz zdolności posiadanych przez Siły Zbrojne RP - poinformował po spotkaniu szef BBN Jacek Siewiera.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrami rozpoczęło się po godz. 17 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i trwało ok. trzech godzin. 

 

 

Szef BBN poinformował, że spotkanie "dotyczyło polityki bezpieczeństwa, sytuacji bezpieczeństwa Polski w kontekście wojny na terytorium Ukrainy".

 

- W trakcie spotkania omówione zostały wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane w najbliższym czasie w sposób planowy w zakresie polityki sojuszniczej, jak ćwiczenia, lub spodziewana polityka RP wobec zbliżającego się w bieżącym roku szczytu NATO, ale również wszystkie te działania, które związane są z przygotowaniem do tego szczytu - powiedział Siewiera.

 

Jak dodał omawiane były także kwestie pomocy dla Ukrainy i wsparcia dla tego kraju, którego "Polska do tej pory udzielała, jako jeden z liderów wśród państw zachodnich, i wsparcia, które będziemy udzielać w dalszym ciągu".

 

Siewiera podkreślił, że dla prezydenta "najważniejszym aspektem pozostaje kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, (...) i zdolności posiadanych przez Siły Zbrojne RP".

 

 

"Narady w BBN z udziałem Prezydenta, Premiera oraz kluczowych ministrów w związku z rosyjską agresją na Ukrainę odbywają cyklicznie od jej początku w lutym 2022 roku. Poza sytuacją na Ukrainie narady poświęcone były również m.in. bezpieczeństwu energetycznemu czy odbudowie Ukrainy po wojnie" - przypomniała Kancelaria Prezydenta.

Wojna w Ukrainie. Rosja przerzuca sprzęt na Białoruś

Rosyjska armia przerzuca na terytorium Białorusi stary sprzęt wojskowy ze swoich magazynów, by szkolić na nim swoich żołnierzy – informował w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

 

Sztab informuje, że spora ilość sprzętu wymaga konserwacji, czym również mają się zajmować białoruscy żołnierze. 

dsk/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie