Niemcy: Rekordowa liczba żołnierzy rezygnuje ze służby. Korzystają z klauzuli sumienia

Świat
Niemcy: Rekordowa liczba żołnierzy rezygnuje ze służby. Korzystają z klauzuli sumienia
Wikimedia/Bundeswehr/S.Wilke
Liczba rezygnacji z niemieckiej armii wzrosła pięciokrotnie

Liczba osób odmawiających członkostwa w Bundeswehrze ze względu na przekonania wzrosła w ubiegłym roku prawie pięciokrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim - przekazały media. Dodano, że zwiększona liczba rezygnacji ma związek z coraz bardziej prawdopodobnym konfliktem zbrojnym.

- W 2021 roku do Federalnego Urzędu ds. Zadań Rodziny i Społeczeństwa Obywatelskiego wpłynęło 201 wniosków o rezygnację z armii, a w 2022 roku 951 wniosków - powiedział rzecznik instytucji.

 

Jak dodał, we wrześniu liczba ta wynosiła 657. Wówczas rzeczniczka Federalnego Urzędu Zarządzania Kadrami Sił Zbrojnych podała również, że "rzeczywista liczba kandydatów do służby wojskowej w Siłach Zbrojnych spada od początku 2022 roku".

 

Dyrektor "Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Pokoju", Michael Schulze von Glasser, skomentował wzrost wniosków przesyłanych do niemieckiej armii.

 

Stwierdził, że "żołnierze, którzy w tych niespokojnych dla bezpieczeństwa czasach, stwierdzą, że nie chcą strzelać i zabijać innych ludzi, muszą mieć możliwość opuszczenia armii".

"To cios dla niemieckiej armii"

Żołnierze uzasadniają swoje wnioski rosyjską agresją na Ukrainę i możliwą eskalacją tego konfliktu. Wojskowi twierdzą, że tego się nie spodziewali, gdy wstępowali do armii - przekazał RedaktionsNetzwerk Deutschland.

 

Jest to cios dla Bundeswehry, nawet jeśli w liczbach bezwzględnych wciąż jest na niskim poziomie. Bowiem armia potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Obecnie musi o nich konkurować z nich z sektorem prywatnym i administracją.

 

ZOBACZ: Niemcy. Sekretarka dyrektora obozu przerywa milczenie. "Żałuję, że byłam w Stutthofie"

 

Dodatkowo rząd niemiecki zaplanował, że liczebność armii ma wzrosnąć - z 183 tys. do 203 tys. żołnierzy.

 

Z tego powodu minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła na konferencji Bundeswehry, że siły zbrojne muszą "przyciągnąć, a także utrzymać bardziej wykwalifikowany personel" i "zmniejszać liczbę osób porzucających służbę".

mbl/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie