Niedobory leków w aptekach. Rząd: Polska jest bezpieczna, są zapasy

Polska
Niedobory leków w aptekach. Rząd: Polska jest bezpieczna, są zapasy
Polsat News
Farmaceuci alarmują. Coraz większe problemy z dostępnością leków.

Pacjenci i farmaceuci mówią, że zrealizowanie recepty nie musi być takie proste, bo leków brakuje w aptekach w całym kraju. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polsat News, że leki przeciwwirusowe dla dzieci są dostępne. - Chwilami mieliśmy problem z lekami dla dorosłych - przyznał polityk. - Polska jest bezpieczna - powiedziała z kolei główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska.

Farmaceuci z całej Polski alarmują, że w aptekach brakuje leków. Nie tylko tych na receptę, którą wystawia lekarz, ale coraz częściej także popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Farmaceuci: Problemy z dostępnością leków

Biorąc pod uwagę, że jesteśmy lokalną apteką, to u nas lokalnie są problemy - powiedział w Polsat News Marek Łysko, kierownik apteki z woj. śląskiego.

 

- Jednak patrząc na narzędzia wspomagające wyszukiwanie leków, to ten problem staje się coraz większy - podkreślił farmaceuta w Polsat News.

 

ZOBACZ: Łódź. 10-latek trafił na OIOM po grypopodobnej chorobie. Lekarzom nie udało się go uratować

 

- Są okresowe braki poszczególnych preparatów, czyli mamy problem z zamówieniami konkretnych marek medykamentów. Nie ma (ogólnego) kłopotu z ibuprofenem czy paracetamolem, ale jeżeli czasem ktoś chce jakiś wyjątkowy, konkretny preparat, to może być problem - powiedział Marek Łysko.

 

WIDEO - Farmaceuci: W niektórych aptekach lokalnie trudności z dostępnością leków

 

 

Krajewska: Monitorujemy dostępność paracetamolu i ibuprofenu

- O dostępności leku w aptece decyduje cały łańcuch dystrybucji - powiedziała Ewa Krajewska, główny inspektor farmaceutyczny.

 

- Monitorujemy dostępność paracetamolu i ibuprofenu w aptekach - dodała Krajewska na antenie Polsat News.

 

Według niej w skali kraju problemu nie ma. 

 

ZOBACZ: Braki leków w aptekach. "Brakuje antybiotyków, leków na cukrzycę, nasercowych"

 

- Problemy z lekami są lokalne, ale Polska jako kraj jest bezpieczna - zaznaczyła. - Nie mamy tak dużego problemu z lekami jak inne kraje europejskie - dodała.

 

WIDEO - Główny inspektor farmaceutyczny o dostępności leków

 

 

Kraska: Zapasy leków na kilka miesięcy

Resort zdrowia tłumaczy, że braki leków w aptekach są lokalne, a w skali kraju mamy zapasy na kilka miesięcy.

 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział na antenie Polsat News, że Ministerstwo Zdrowia uzyskało od producentów zapewnienie o zwiększeniu dostaw do Polski.

 

- Jeżeli chodzi o dostępność leków przeciwwirusowych dla dzieci, to mamy je praktycznie w 100 procentach zapewnione. Te leki są wszędzie dostępne - powiedział Waldemar Kraska w Polsat News.

 

ZOBACZ: Nowa lista leków refundowanych. Obowiązuje od 1 listopada

 

- Chwilami mieliśmy problem z lekami dla dorosłych. Mieliśmy jednak spotkanie z firmą, która je produkuje i zapewniła nas, że będą dostarczone - powiedział Kraska.

 

Wiceminister dodał, że podanie leków jest najważniejsze na wczesnym etapie choroby.

 

- Najważniejsze są te pierwsze dwa dni, musimy mieć wtedy kontakt z lekarzem i dopiero wtedy ma to sens - tłumaczył Waldemar Kraska.

Nie tylko grypa. Są inne wirusy

Zapadalność na grypę wzrosła w końcówce grudnia ze 111 do 113 osób na 100 tysięcy.

 

- Wczorajsze dane to dane z 9 dni, czyli troszkę dłuższy okres niż normalnie podawany, to jest 389 tysięcy przypadków. Jest niewielki wzrost, jeśli chodzi o zapadalność, w poprzedzającym tygodniu było 111 przypadków na 100 tysięcy ludności, teraz jest 113, czyli niewielki wzrost - mówił Kraska.

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". Dr Michał Sutkowski: Powikłania po grypie zabijają

 

- Jeżeli spojrzymy na osoby, które są hospitalizowane, to tutaj największą uwagę zwracamy na dzieci. Obłożenia łóżek minimalnie spadły, jednak jest to wciąż wielu młodych ludzi, którzy są hospitalizowani, nie tylko z powodu grypy, ale też zakażeń innymi wirusami - dodał polityk.

 

Według ekspertów w ostatnim czasie uaktywnił się m.in. wirus RSV - groźny w szczególności dla najmłodszych dzieci do roku życia.

 

 

hlk/ sgo / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie