Meksyk. Masowa ucieczka po ataku na więzienie. Zniknął boss narkotykowy i grupa kryminalistów

Świat
Meksyk. Masowa ucieczka po ataku na więzienie. Zniknął boss narkotykowy i grupa kryminalistów
PAP/EPA/Luis Torres
Po ataku na więzienie w okolicy porządku pilnuje meksykańskie wojsko.

Wojsko na ulicach graniczącego z USA meksykańskiego miasta Ciudad Juarez w stanie Chihuahua. W niedzielę gangsterzy zaatakowali tam więzienie. Uciekł skazany na ponad 200 lat więzienia "El Neto", jeden z bossów kartelu "Los Mexicles", a z nim 24 kryminalistów. W ataku zginęło 19 osób, w tym 10 strażników. Władze zapowiadają przeniesienie najgroźniejszych osadzonych do ostrzejszych więzień.

W meksykańskim mieście Ciudad Juarez, które przez granicę sąsiaduje z amerykańskim miastem El Paso doszło do ataku na więzienie.

 

Zbrojna grupa poruszająca się opancerzonymi pojazdami zaatakowała w niedzielę jednocześnie kilka lokalizacji, w tym posterunek policji i miejscowy areszt.

 

Podczas ataku w Nowy Rok doszło do uwolnienia osadzonego w areszcie w Juarez barona narkotykowego Ernesto Alfredo Pinon de la Cruza o pseudonimie "El Neto".

 

ZOBACZ: Jemen. Co najmniej 70 zabitych w nalocie na więzienie w mieście Sada

 

Od 2009 roku odsiadywał on wyrok za przestępstwa narkotykowe dokonane w czasie, gdy kierował kartelem "Los Mexicles" z Juarez. Został za to skazany na ponad 200 lat więzienia.

 

O jego ucieczce poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister bezpieczeństwa Rosa Icela Rodriguez.

Masowa ucieczka z meksykańskiego więzienia

Wraz z nim uciekło z aresztu dwudziestu czterech innych więźniów. Władze poinformowały, że podczas nielegalnej operacji zginęło 19 osób.

 

Wśród ofiar jest dziesięciu strażników więziennych, siedmiu więźniów i dwaj napastnicy. Dane potwierdził na konferencji prasowej minister obrony Luis Cresencio Sandoval.

 

ZOBACZ: Więzienie musiało wymienić wszystkie zamki. Przez selfie stażysty

 

Według agencji Reutera po ataku władze znalazły w więzieniu w Juarez "strefę VIP", w której były m.in. narkotyki i pieniądze.

 

Władze Meksyku zapowiedziały po ataku przeniesienie najbardziej niebezpiecznych więźniów do ośrodków o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa i przegląd więzień.

 

Prokurator Roberto Javier Duarte w osobnym oświadczeniu na konferencji prasowej w poniedziałek powiedział, że władze państwowe powinny "całkowicie oczyścić system penitencjarny" z korupcji.

hlk / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie