USA: Atak maczetą podczas sylwestra. W tle podejrzenia o islamski ekstremizm

Świat
USA: Atak maczetą podczas sylwestra. W tle podejrzenia o islamski ekstremizm
twitter.com/NYPDnews
Broń znaleziona na miejscu zdarzenia

Mężczyzna z maczetą zaatakował trzech policjantów podczas uroczystości sylwestrowych w Nowym Jorku. Władze badają, czy 19-letni podejrzany mógł działać pod wpływem radykalnego islamskiego ekstremizmu.

Do ataku doszło w sylwestra chwilę po godzinie 22:00, około ośmiu przecznic od Times Square, tuż za strefą o wysokim poziomie bezpieczeństwa, gdzie uczestnicy imprezy byli sprawdzani pod kątem posiadania broni.

 

Dwóch zaatakowanych przez mężczyznę z maczetą funkcjonariuszy trafiło do szpitala - jeden ze złamaną czaszką, a drugi z poważnym skaleczeniem. Napastnik został postrzelony w ramię.

 

 

Atak i odgłos wystrzału sprawiły, że niektórzy ludzie zaczęli uciekać. Zdarzenie nie wpłynęło jednak na uroczystości na Times Square, które trwały nieprzerwanie.

Zaatakował maczetą policjantów

Policja nie podała danych mężczyzny, jednak jeden z funkcjonariuszy zidentyfikował go dla Associated Press jako Trevora Bickforda z Wells w stanie Maine.

 

ZOBACZ: Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz: Potrafimy czynić cuda przed sylwestrem

 

Śledczy uważają, że napastnik przybył do Nowego Jorku na początku tygodnia i sprawdzają, czy pojawił się tam specjalnie po to, by dokonać ataku.

 

Śledczy przeglądają internetowe wpisy Bickforda, które zawierały wzmianki o islamskich poglądach ekstremistycznych. Urzędnik rozmawiający z AP nie mógł publicznie omawiać szczegółów toczącego się śledztwa i poprosił o zachowanie anonimowości.

 

Służby prowadzą dochodzenie w celu ustalenia motywu ataku. Władze stwierdziły jednak, że nie uważają, aby istniało jakiekolwiek zagrożenie dla społeczeństwa.

an/"The Guardian"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie