Państwowa Straż Pożarna: 700 pożarów w sylwestra z powodu fajerwerków

Polska
Państwowa Straż Pożarna: 700 pożarów w sylwestra z powodu fajerwerków
Zdj. ilustracyjne/PAP/Radek Pietruszka
Fajerwerki przyczyną pożarów w sylwestra

31 grudnia strażacy wyjechali do 498 pożarów, po północy gasili 866 kolejnych. Około 700 było wywołanych przez fajerwerki - najwięcej na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego, o czym poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. W wyniku pożarów zginęły dwie osoby.

Rzecznik PSP zaznaczył, że 31 grudnia strażacy podjęli 1261 interwencji. Tego dnia wybuchło 498 pożarów i miało miejsce 614 miejscowych zagrożeń i 149 fałszywych alarmów. W wyniku pożarów zginęły 2 osoby.

 

Dodał, że w wyniku miejscowych zagrożeń śmierć poniosło 26 osób i było 118 rannych. Strażacy interweniowali 24 razy w związku z zatruciem tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia 7 osób zostało rannych, nie było ofiar śmiertelnych.

 

ZOBACZ: Policja informuje, na co zwrócić uwagę przy zakupie fajerwerków

 

Kierzkowski poinformował, że od północy do godziny 6 w niedzielę 1 stycznia strażacy odnotowali 1098 interwencji, w tym 866 pożarów, 126 miejscowych zagrożeń oraz 106 fałszywych alarmów.

 

"Było 47 pożarów w obiektach mieszkalnych, 12 pożarów samochodów, 20 wypadków drogowych i 24 działania medyczne" - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: USA. Panika podczas Dnia Niepodległości. Uczestnicy pomylili fajerwerki ze strzałami z broni palnej

 

Poinformował, że najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj. dolnośląskim (175), śląskim (144), mazowieckim (139), oraz wielkopolskim (129). "W wyniku pożarów odnotowano 2 ofiary śmiertelne oraz 7 rannych" - zastrzegł.

Sylwester 2022: 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki

Zaznaczył, że podczas nocy sylwestrowej powstało około 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki - najwięcej na terenie województwa dolnośląskiego (ok. 100), śląskiego (ok. 100), wielkopolskiego (ok. 80) oraz mazowieckiego (ok. 70). "Pożary wywołane fajerwerkami to głównie pożary traw, tuj przy budynkach, śmietników przydomowych, altanek i wiat garażowych" - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Francja. Tragedia podczas pokazu fajerwerków. Nie żyje rodzeństwo

 

Jak podał bryg. Kierzkowski, o godz. 1.21 w niedzielę w Gdańsku (woj. pomorskie) wybuchł pożar w mieszkaniu na 2 piętrze 5-kondygnacyjnego budynku. W pożarze zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. "Po przyjeździe mieszkanie było całe zadymione. Na miejscu działało 14 strażaków i 5 samochodów" - mówił

 

adn / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie