Policja informuje, na co zwrócić uwagę przy zakupie fajerwerków

Polska
Policja informuje, na co zwrócić uwagę przy zakupie fajerwerków
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Używając fajerwerków, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Wielu w sylwestrową noc liczy na wystrzałową zabawę. I to dosłownie. Aby świętowanie nie zakończyło się tragicznie, należy działać z głową, zarówno kupując fajerwerki, jak i ich używając.

Sylwester to prawdziwe żniwo dla handlujących fajerwerkami, którzy sprzedają ich wtedy najwięcej. Przełom roku to również pracowity czas dla służb medycznych, które muszą walczyć z poparzeniami i obrażeniami po niewłaściwym używaniu środków pirotechnicznych

O czym pamiętać, kupując fajerwerki?

Policja przypomina, żeby przed zakupem materiałów pirotechnicznych sprawdzić, czy produkt pochodzi z legalnego źródła, czy podana jest na nim nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz oznaczenie CE. Zwróćmy uwagę, czy do opakowania dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim. Warto przyjrzeć się, czy lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub szczelnym opakowaniem, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń, wybrzuszeń, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.

 

ZOBACZ: Niemcy. Policja ostrzega przed nielegalnymi petardami i fajerwerkami z Polski

 

W przypadku wyrobu, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia lub wkopania w ziemię należy sprawdzić, czy jest on wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na właściwe ustawienie tak, aby nie przewrócił się ani nie przechylił się w trakcie działania. Z kolei petardy przeznaczone do trzymania w dłoni powinny posiadać uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia. Nigdy nie powinno się odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych.  

 

 

Fajerwerki kupujmy tylko u sprawdzonych sprzedawców. Przypadki handlarzy, którzy sprzedają petardy dzieciom, należy zgłosić na policję. Sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem.

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków 

Nie wolno zapominać o zasadach bezpieczeństwa także w trakcie używania materiałów pirotechnicznych. Przede wszystkim, należy je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych, czytać instrukcję, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwracać uwagę na ostrzeżenia. Bardzo ważne jest to, żeby korzystając z fajerwerków wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. Nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar.

 

Co istotne, zachowajmy bezpieczną odległość – podaną w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce. Pod żadnym pozorem nie odpalajmy petard po spożyciu alkoholu lub środków odurzających oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo. Nie używajmy produktów uszkodzonych lub po terminie ważności. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że ten nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Gdyby doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze - zadzwońmy natychmiast pod numer alarmowy 112.

 

ZOBACZ: Drony zamiast fajerwerków? To niekoniecznie dobra informacja

 

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie oraz zgodnie z instrukcją. Wybuchająca petarda może spowodować oparzenia rąk i twarzy, a także poważniejsze uszkodzenia ciała, w tym utratę wzroku, palców czy całej ręki. 


Miejmy na uwadze, że huk petard niepokoi zwierzęta, które ciężko znoszą noworoczny okres. Warto zadbać, by nie były narażone na dokuczliwe huki wystrzałów. 

adn/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie