Niemcy. Policja ostrzega przed nielegalnymi petardami i fajerwerkami z Polski

Świat
Niemcy. Policja ostrzega przed nielegalnymi petardami i fajerwerkami z Polski
Flickr/Bertram Nudelbach
W Niemczech obowiązuję zakaz odpalania fajerwerków niemal przez cały rok

Za naszą zachodnią granicą nie można kupić petard i fajerwerków przez cały rok, dozwolone to jest dopiero tuż przed Sylwestrem. Niemcy rozpoczęli zatem przygotowania. Tymczasem policja i służba celna ostrzegają przed nielegalnymi materiałami pirotechnicznymi sprowadzanymi z Polski.

Sylwestry w 2020 i 2021 były w Niemczech spokojniejsze niż wcześniej. Powodem była pandemia i zakaz sprzedaży petard oraz ogólny zakaz zgromadzeń. W tym roku jednak wszystko znowu jest dozwolone - poinformował "Berliner-Kurier".

 

Mimo wciąż obowiązujących zakazów używania fajerwerków w niektórych częściach miasta, Berlińczycy rozpoczęli już przygotowania do hucznego Sylwestra. 

Zakaz sprzedaży fajerwerków w Niemczech

W Niemczech poza 31 grudnia i 1 stycznia obowiązuje ogólny zakaz odpalania petard, a ich zakup - w przeciwieństwie do Polski - możliwy jest jedynie tuż przed Sylwestrem. Właśnie dlatego policja ostrzega naszych zachodnich sąsiadów przed nielegalnymi fajerwerkami z Polski. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że import tych produktów z Europy Wschodniej był kilkakrotnie wstrzymywany.

 

ZOBACZ: Boże Narodzenie. Rosną ceny ryb, w tym karpia. Jak zaoszczędzić przed świętami?

 

Kontrole policji i służb celnych na Pomorzu Zachodnim wykazały duże zainteresowanie petardami i fajerwerkami z zagranicy. W tym kontekście zwraca się uwagę, że większość produktów oferowanych na rynkach w Polsce podlega ustawie o materiałach wybuchowych i osoby prywatne bez odpowiednich zezwoleń nie mogą ich importować.

Służby ostrzegają przed produktami z Polski

Co więcej, testy przeprowadzone przez Federalny Urząd Badań Materiałowych dowiodły niebezpieczeństwa związanego z takimi niezatwierdzonymi materiałami pirotechnicznymi. - Każdy, kto szuka pirotechniki, powinien bardzo uważnie przyjrzeć się straganom między Ahlbeckiem a Szczecinem. Ponieważ nawet znaki kontrolne, takie jak znak "CE", mogą nie być prawdziwe - powiedział rzecznik policji federalnej. 

 

Jak zauważa "Berliner-Kurier", Niemcy nie są zgodni co do tego, czy fajerwerki w Sylwestra są naprawdę potrzebne. Większość respondentów (53 proc.) opowiada się za zakazem odpalania prywatnych fajerwerków, przeciwnego zdania jest 39 proc. badanych.

msm/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie