Nowy rok. Zmiany w przepisach w 2023

Polska
Nowy rok. Zmiany w przepisach w 2023
KWP Kraków/Zdj. archiwalne
Od grudnia pijani kierowcy stracą auto

Od 1 stycznia koniec z fałszywymi medykami w reklamach. Zgodnie z nowymi przepisami, aktorzy i farmaceuci będą mieli zakaz reklamowania wyrobów medycznych. Od Nowego Roku także zmiany w refundacji niektórych wyrobów medycznych. Z kolei pod koniec roku wejdą w życie przepisy, na mocy których pijani kierowcy stracą auta.

7 kwietnia 2022 r. w życie weszła nowa ustawa o wyrobach medycznych. Niektóre z jej przepisów, jak kwestie reklamy wyrobów medycznych, zaczną obowiązywać od nowego roku.


Zakaz reklamowania wyrobów medycznych obejmuje lekarza, farmaceutę lub inną osobę, która na potrzeby promocyjne stwarza pozory wykonywania zawodu medycznego.


Zgodnie z nowymi regulacjami reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości musi być sformułowana w sposób zrozumiały dla laika. Zapis ten dotyczy także terminów medycznych i naukowych oraz przywoływania wyników badań naukowych, opinii specjalistów lub literatury specjalistycznej, skierowanych w reklamie do innych odbiorców niż laicy.

 

ZOBACZ: PiS złożyło w Sejmie projekt zmian prawa wyborczego. Opozycja: Grunt pod hybrydowe oszustwo


Profesjonalistami, według ustawy, są osoby wykonujące zawody medyczne, które mają specjalistyczną wiedzę medyczną i doświadczenie. Laikami - w rozumieniu przepisów - są użytkownicy nieprofesjonalni: pacjenci, konsumenci, importerzy, dystrybutorzy czy przeciętni użytkownicy internetu.


Przepisy ustawy zakazują wykorzystywania wizerunku osób wykonujących zawody medyczne. Żadna z występujących w reklamie wyrobu medycznego osób nie będzie mogła podać się za medyka lub przedstawiać produkt w sposób sugerujący wykonywanie zawodu lekarza, farmaceuty, pielęgniarki, ratownika medycznego i innych osób reprezentujących zawód medyczny. Podobny zakaz obowiązuje w odniesieniu do produktów leczniczych.


Reklama nie może także bezpośrednio wzywać dzieci do kupienia, nakłaniać rodziców lub innych dorosłych do zakupu reklamowanych produktów oraz dotyczyć wyrobów nieprzeznaczonych dla laików.

Refundacja wyrobów medycznych. Zmiany w 2023 r.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Przewiduje ono m.in. podniesienie limitu na soczewki okularowe i na worki i płytki stomijne dla wszystkich pacjentów ze stomią.
27 października 2022 r. podpisano nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia.


Dostosowano m.in. refundację i limity systemów ciągłego monitorowania glikemii do systemów obecnych na polskim rynku.


Podniesiono limit na soczewki kontaktowe twarde do 600 zł, zmniejszając udział pacjentów w limicie do 10 proc.

 

ZOBACZ: Zmiany w emeryturach dla rolników. Premier o szczegółach


Umożliwiono częstszą refundację rurek tracheostomijnych z zapasowym wkładem – do 3 sztuk na 6 miesięcy, a także rurek tracheostomijnych silikonowych – 1 szt. na 6 miesięcy.


Zostały także podniesione limity na worki i płytki dla wszystkich pacjentów ze stomią przy braku dopłat ze strony pacjentów – do 450 zł dla kolostomii/ileostomii/innych stomii i przetok do 530 zł dla urostomii. Dodatkowo została wydzielona refundacja akcesoriów wspomagających i uszczelniających, z osobnymi limitem 120 zł i współpłaceniem ze strony pacjentów na poziomie 20 proc.


Rozporządzenia i pełny wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie dostępne tutaj.

Konfiskata aut. Przepisy wchodzą w grudniu

W grudniu tego roku wejdą w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Samochód stracić ma każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.

 

W połowie grudnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Nowela zaostrza kary za najcięższe przestępstwa, wprowadza tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców lub równowartości takiego pojazdu. Zgodnie z ustawą przepisy dotyczące konfiskaty wejdą w życie po upływie roku od jej ogłoszenia, czyli 13 grudnia 2023 roku.

 

ZOBACZ: Bochnia: Synowa przyjechała po auto pijanego teścia. Została zatrzymana, bo szukała jej prokuratura

 

Po wejściu w życie nowych przepisów nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Resort sprawiedliwości wyjaśniał, że stanie się tak niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

 

W takich sytuacjach policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Jeżeli nie będzie wypadku, a jedynie prowadzenie w stanie nietrzeźwości (przekracza 0,5 promila - PAP) sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach.

 

Zgodnie z ustawą, jeśli konfiskata jest niemożliwa, bo pojazd został sprzedany lub zniszczony, albo nie jest wyłączną własnością kierowcy sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Według przepisów za równowartość uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu.

Wyższe kary za ciężkie wypadki

Przepadek pojazdu oraz jego równowartości nie będą orzekane w przypadku, gdy prowadzony przez sprawcę pojazd nie był jego własnością, a on sam "wykonywał czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy". "W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej" - napisano w ustawie.

 

ZOBACZ: Częstochowa: Nie żyje 66-latek potrącony przez pijanego kierowcę. Sprawca miał ponad 3 promile

 

Regulacja zwiększa również maksymalną karę, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności - do tej pory było to 12 lat.

W 2021 roku użytkownicy dróg - zarówno kierujący, piesi oraz pasażerowie - będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 488 wypadkach drogowych. To 10,9 proc. ogółu wypadków. Na skutek tych zdarzeń śmierć poniosło 331 osób (14,7 proc. ogółu zabitych), a 2 805 osób odniosło obrażenia (10,6 proc. ogółu rannych).

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie