"Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Polityczne podsumowanie 2022 roku
- Jarosław Kaczyński jest sprawny w czynieniu zła. Podzielił Polaków. Zarzucam prezesowi PiS skłócenie społeczeństwa. Robi to specjalnie. Szuka wroga. Raz jest nim nauczyciel, lekarz, innym razem gej... Kłótnie przy świątecznych stołach są spowodowane działaniem Kaczyńskiego - stwierdził Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii".
Specjalny świąteczny odcinek programu "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" rozpoczął się od niespodzianki. Goście w studio wysłuchali wykonania jednej z najbardziej popularnych piosenek świątecznych - "Driving Home for Christmas" autorstwa polityka Solidarnej Polski Michała Wójcika.
Goście Bogdana Rymanowskiego nie szczędzili pochwał ministrowi z KPRM za wokalny talent. Reprezentujący opozycję Piotr Zgorzelski z PSL stwierdził uszczypliwie, że woli słuchać ministra Wójcika jak śpiewa, niż jak mówi. Podkreślił jednak, że cover był "na bardzo przyzwoitym poziomie".
ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego". Fogiel o sprawie Tomasza L.: Tropy platformerskie są aż nadto jasne
Z kolei Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 dodała, że nie miałaby nic przeciwko, żeby równie śpiewająco politycy Zjednoczonej Prawicy przyjęli Krajowy Plan Odbudowy".
Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku
Świąteczny odcinek programu był próbą podsumowania 2022 r. w polskiej i światowej polityce. Goście Bogdana Rymanowskiego zgodzili się bezapelacyjnie, że postacią kończącego się roku był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Ta postać zelektryzowała świat determinacją w chwilach najtrudniejszych. Zełenski jest współtwórcą nowej tożsamości ukraińskiej, opartej na antyrosyjskości. Ma ona szanse zjednoczyć naród, który jeszcze do niedawna mówił i myślał częściowo po ukraińsku, a częściowo po rosyjsku - mówił Piotr Zgorzelski.
Według Grzegorza Schetyny z PO, "Zełenski to symbol świata w 2022 r., a jego niedawna wizyta w Waszyngtonie przypomina wszystkim, jak ważne są takie symboliczne wydarzenia.
Krzysztof Bosak z Konfederacji podkreślił, że Zełenski okazał się liderem swojego państwa. - Moim zdaniem w ostatnich miesiącach funkcjonował w ogromnym stresie, ale znakomicie sobie poradził - zaznaczył Bosak.
ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego"."Nie jestem zaskoczony słowami Millera. Anulował kiedyś Baltic Pipe"
Reprezentujący Kancelarię Prezydenta Paweł Szrot zwrócił z kolei uwagę, że mamy do czynienia z pewnym paradoksem: otóż "komik stał się prawdziwym mężem stanu, podczas gdy Władimir Putin z przywódcy został błaznem". Współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy dodał, że Zełenski jest bardzo otwarty w bezpośrednich relacjach. - Mogę powiedzieć, że relacje Zełenskiego z prezydentem Dudą są przyjacielskie - podkreślił.
Prezydenta Dudy egzamin z przywództwa
W kontekście wojny w Ukrainie goście Bogdana Rymanowskiego rozmawiali o tym, czy prezydent Andrzej Duda zdał egzamin z przywództwa w mijającym roku.
Piotr Zgorzelski powiedział, że nie ma "zastrzeżeń co do działań prezydenta Dudy w sprawach zewnętrznych, wojny w Ukrainie czy relacji transatlantyckich".
Podobnego zdania był Włodzimierz Czarzasty. - W sprawach zagranicznych, Ukrainy, prezydent zachowuje się dobrze - podkreślił. Jednocześnie polityk Lewicy zwrócił uwagę, że jego zdaniem "w sprawach polityki krajowej prezydent zachowuje się marnie". - Nie ma za co chwalić prezydenta Dudę w działaniach w polityce wewnętrznej. Przez kilka lat PAD dokładał swoje cegiełki do obecnej trudnej sytuacji - dodał.
Równie krytyczny wobec Andrzeja Dudy był Krzysztof Bosak. - Liczyłem na coś więcej. Prezydent częściej powinien używać weta. Zbyt często przyjmowano w Sejmie złe prawo, pisane na kolanie, łamiące prawa i wolności obywatelskie. Parlament pracowałby inaczej, gdyby wiedział, że buble prawne będą odrzucane przez prezydenta - podkreślił jednej z liderów Konfederacji.
ZOBACZ: Śniadanie Rymanowskiego. "Prezydent Duda jako pierwszy mówił, że Ukraina powinna być w NATO"
Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach rola Polski wzrosła na arenie międzynarodowej. - Polska jest graczem, ale nie ze względu na aktywność prezydenta Dudy, lecz z powodu geografii. Jesteśmy krajem przyfrontowym. Polska jest hubem pomocowym dla Ukrainy. Prezydent dobrze wypada w tych działaniach - dodał polityk PO.
- Dużo więcej samodzielności życzyłbym w polityce wewnętrznej. Przekonania, że to jego kadencja. W 2023 r. dojdzie do wielu ważnych zdarzeń w polityce. Będą wybory parlamentarne. Słyszymy o planach zmiany ordynacji wyborczej. Prezydent będzie miał wiele okazji, by pokazać samodzielność w działaniu - podkreślił Schetyna.
Paweł Szrot zwrócił uwagę, że "ostatnie miesiące były dla prezydenta niezwykle trudne, a pomimo wielu trudności i wyzwań Andrzej Duda wielokrotnie musiał podejmować ryzyko - jak w przypadku wizyty w Kijowie w początkowej fazie wojny w Ukrainie - i nie wahał się tego zrobić".
Jarosław Kaczyński nadal jest demiurgiem polityki w Polsce?
Bogdan Rymanowski zapytał swoich gości czy Jarosław Kaczyński nadal jest "numerem 1" polskiej polityki.
Według Piotra Zgorzelskiego ostatni rok pokazał silne zużycie się PiS oraz prezesa tego ugrupowania. - PiS się wewnętrznie kłóci, dzieli i spiera. Nad tym wszystkim nawet Jarosław Kaczyński panuje z coraz większą trudnością. Do opinii publicznej coraz częściej docierają kompromitujące dla PiS sceny - dodał.
Dla Krzysztofa Bosaka prezes PiS jest postacią tragiczną. - Gdy zdobył pełnię władzy w państwie, okazało się, że nie wie co z nią zrobić. Obecnie nie są realizowane żadne konkretne reformy. Mamy do czynienia z przykrywaniem przez propagandę jałowości.
Grzegorz Schetyna nie ma wątpliwości, że "Jarosław Kaczyński chce utrzymać władzę".
Włodzimierz Czarzasty powiedział, że myśli o prezesie PiS wyłącznie źle. - Jest sprawny w czynieniu zła. Zrobił wiele złego w materii społecznej. Podzielił Polaków. Zarzucam Jarosławowi Kaczyńskiemu skłócenie społeczeństwa. Robi to specjalnie. Szuka wroga. Raz jest nim nauczyciel, lekarz, innym razem gej... Kłótnie przy świątecznych stołach są spowodowane działaniem Kaczyńskiego - podkreślił polityk PO.
Z krytycznymi opiniami nie zgadzał się Radosław Fogiel. Według posła PiS opozycja przypisuje Jarosławowi Kaczyńskiemu całe zło świata, co jest dowodem "niemocy". - Opozycja nie jest w stanie od kilku lat wygrać wyborów i stąd biorą się frustracje - dodał.
W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że prezes PiS trafił do szpitala. Radosław Fogiel zapewnił jednak, że wszystko jest w porządku ze stanem zdrowia Kaczyńskiego.
WIDEO: Polityczne podsumowanie 2022 roku w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii"
Bilans powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki
Na koniec świątecznego wydania programu, Bogdan Rymanowski poprosił swoich gości o odpowiedź na pytanie o poczynania Donalda Tuska w polskiej polityce.
- Negatywnie oceniam postać Donalda Tuska. Uważam, że powinien dać szansę w Koalicji Obywatelskiej czy w PO młodszemu pokoleniu. Tusk po powrocie nie pokazał niczego szczególnego. Brakuje propozycji programowych, wizji. Zapowiedzi odsunięcia PiS od władzy nie wystarczą - podkreślił polityk Krzysztof Bosak.
Krytycznie o Tusku wypowiedział się także Radosław Fogiel. Według posła PiS nie można liderowi PO odmówić, że "przez wiele lat był politykiem sprawnym, ale obecnie upadł bardzo nisko, na co wskazują jego nienawistne wypowiedzi".
Według Grzegorza Schetyny Tusk przywrócił PO dobry wynik w sondażach, blisko 30 proc. - Wiem, że nie jest to łatwe. Wybory parlamentarne w 2023 r. będą testem skuteczności działań Tuska - dodał polityk PO.
Paulina Hennig-Kloska zapytana przez Bogdana Rymanowskiego o to, co jako polityk ma Szymon Hołownia, czego nie ma Donald Tusk, odpowiedziała, że lider Polski 2050 skupia wokół siebie wyborców, którzy zmęczeni są polaryzacją. - Hołownia jest politykiem , który okaże się czarnym koniem w 2023 r. Gromadzi wyborców, którzy zdecydują o tym, że opozycja wygra wybory - zakończyła Henning-Kloska.
Dotychczasowe wydania programu "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News" można obejrzeć tutaj.
Czytaj więcej