USA: Atak zimy. W Nowym Jorku ogłoszono stan wyjątkowy

Świat
USA: Atak zimy. W Nowym Jorku ogłoszono stan wyjątkowy
PAP/EPA/TANNEN MAURY
Front ma utrzymywać się nad Stanami Zjednoczonymi cały okres świąteczny

W amerykańskim stanie Nowy Jork ogłoszono stan wyjątkowy. Powodem są śnieżyce, które ograniczają widoczność do zera, oblodzone drogi, wichury oraz siarczysty mróz. Trudna sytuacja pogodowa ma utrzymywać się nad większością stanów. Władze apelują o pozostanie w domach.

Rozporządzenie o stanie wyjątkowym obejmuje m.in. zakaz poruszania się pojazdów komercyjnych na niektórych odcinkach autostrady New York State Thruway. W zachodniej części Nowego Jorku zamknięto autostrady międzystanowe

 

 

W piątek ponad 110 tys. ludzi było bez prądu, w tym 31 tys. w hrabstwie Erie i prawie 20 tys. w hrabstwie Monroe. Na nowojorskim lotnisku LaGuardia 36 proc. odlotów zostało odwołanych.

 

ZOBACZ: Niebezpieczna pogoda. Setki urazów, SOR-y w całym kraju pękają w szwach

Atak zimy w USA. Apel o pozostanie w domach

Gubernator Katchy Hochul ostrzegła, że "burza śnieżna przyniosła wszystko, czego się spodziewaliśmy". Podkreśliła, że tysiące ratowników i załóg zakładów komunalnych pracują w trudnych warunkach, aby zapewnić bezpieczeństwo nowojorczykom. 

 

 

Stanowe władze apelują, aby ludzie nie wyjeżdżali na drogi ze względu na oblodzenie i pozostali w domach z powodu coraz gorszych warunków atmosferycznych. 

 

ZOBACZ: Synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski: Na święta nie będzie śniegu. Mrozy wrócą na sylwestra

 

Media informują, że w niektórych rejonach stanu z powodu silnego wiatru oraz śnieżyc widoczność jest bliska zeru. W najbliższych godzinach wiatr może dochodzić nawet do 100 km/godz.

 

 

W piątek rano w mieście Nowy Jork temperatura dochodziła do niemal 14 stopni poniżej zera, zaś w sobotę rano może się obniżyć do minus 12 stopni.

 

ZOBACZ: Jaka będzie tegoroczna zima? Zaskakujące dane meteorologów na temat śniegu

Zima w USA. Odwołane loty

Zima daje się we znaki wielu mieszkańcom USA. Linie lotnicze odwołały w piątek około 4 tys. lotów ze względu na śnieżyce. Ponad 40 proc. wylotów skasowano na lotniskach Seattle-Tacoma w stanie Waszyngton i Detroit-Metro w stanie Michigan, a 18 proc. wylotów odwołano w Chicago na lotnisku O'Hara.

 

Około 1,5 mln gospodarstw i firm było w piątek pozbawionych prądu. Najniższą temperaturę w piątek rano, minus 38 stopni C, odnotowano w miejscowości Havre w Montanie. W czwartek w Elk Park w Montanie było minus 46 stopni, a w Des Moines w stanie Iowa minus 38 stopni C.

mak / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie