Jaka będzie tegoroczna zima? Zaskakujące dane meteorologów na temat śniegu

Świat
Jaka będzie tegoroczna zima? Zaskakujące dane meteorologów na temat śniegu
PAP/EPA/BO AMSTRUP
Największa pokrywa od dziesięcioleci może zwiastować również chłodniejszą niż zwykle zimę w Europie (na zdjęciu zaśnieżona droga w Jutlandii, Dania)

Zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada, jest jednym z najwyższych od 56 lat - informuje Instytut Metereologiii Gospodarki Wodnej.

Listopad to miesiąc, kiedy na półkuli północnej zaczyna rosnąć wielkość pokrywy śnieżnej. Jednak w tym roku meteorolodzy notują rekordowe dane. 

Wcześniejsza i chłodniejsza zima

Według NOAA/Rutgers Global Snow Lab zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi około 41 mln km2. To jeden z najwyższych wyników w ostatnim półwieczu. Średni tygodniowy zasięg i ekstrema pokrywy śnieżnej obliczono na podstawie 56-letniego okresu od października 1966 do lipca 2022.

 

ZOBACZ: "Debata dnia": Eksperci nie mają wątpliwości. Zima będzie ciężka

 

Patrząc na mapę Rutgers Daily Snow Extent, wyraźnie widać, jak Rosja jest teraz całkowicie pokryta śniegiem. Śnieg jest również widoczny w całej Kanadzie i na Alasce.

 

 

Wielkość pokrywy śnieżnej to ważny parametr w prognozowaniu wczesnej zimy. Największa pokrywa od dziesięcioleci może zwiastować również chłodniejszą niż zwykle zimę w Europie, a także w Ameryce Północnej.

Pogoda w Polsce na najbliższe dni

Opady śniegu od kilku dni notowane są również w Polsce. Jak zapowiada IMGW, w najbliższym tygodniu kraj będzie podzielony na zimowy wschód i częściowo centrum oraz jesienny zachód.

 

Na wschodzie spodziewany jest śnieg oraz deszcz ze śniegiem, na zachodzie deszcz lub mżawka.

 

Temperatura nocą może spadać na wschodzie i w centrum  do -5°C, -3°C, a na zachodzie sięgać od 1°C do 4°C.

pgo/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie