Wołodymyr Zełenski: W drodze z USA spotkałem się z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą

Świat
Wołodymyr Zełenski: W drodze z USA spotkałem się z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą
Facebook.com/Wołodymyr Zełenski
"Po drodze do domu spotkałem się z przyjacielem Ukrainy - prezydentem Polski Andrzejem Dudą" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski spotkał się w drodze z USA "z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą". Ukraiński prezydent napisał o dwugodzinnej rozmowie po polsku na Instagramie. "Dziękujemy za mocne wsparcie". Wideo ze spotkania obu prezydentów zamieścił na Twitterze były szef BBN Paweł Soloch.

Społeczny doradca prezydenta RP i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego opublikował na Twitterze nagranie ze spotkania prezydentów.

Rozmowa o "strategicznych planach na przyszłość"

Widać na nim wysiadającego z samolotu Wołodymyra Zełenskiego. Następne ujęcia przedstawiają rozmowy obu polityków. Do dwugodzinnego spotkania doszło najprawdopodobniej na lotnisku w Jasionce (woj. podkarpackie).

 

"Po drodze do domu spotkałem się z przyjacielem Ukrainy - Prezydentem Polski Andrzejem Dudą" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski na Facebooku i Instagramie.

 

"Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu pełnoskalowej wojny. Omówiliśmy strategiczne plany na przyszłość, stosunki dwustronne i współpracę na poziomie międzynarodowym w 2023 roku" - dodał ukraiński polityk.

 

"Dziękuję Andrzejowi Dudzie za stałe i konsekwentne wsparcie!" - zakończył Wołodymyr Zełenski.

 

Duda: Dwugodzinna rozmowy m.in. w cztery oczy

"Rozmowy w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów trwały dwie godziny" - pisze na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

 

 

Jak podała Kancelaria Prezydenta przywódcy omówili "stan dwustronnych stosunków polsko-ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę".

 

Wizyta prezydenta Ukrainy w USA

Wołodymyr Zełenski po raz ostatni opuścił Ukrainę 19 lutego, będąc z wizytą na konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Polska i USA to jedyne kraje, które odwiedził podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej po 24 lutego, tj. po rozpoczęciu agresji Rosji. Wizyta w USA była jego pierwszą podróżą zagraniczną od wybuchu wojny.

 

Prezydent Ukrainy aby dostać się do Waszyngtonu przyjechał pociągiem do Przemyśla, skąd został przetransportowany na lotnisko Rzeszów-Jasionka. Tam wsiadł do samolotu, którym poleciał bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych. 

 

ZOBACZ: Robert Biedroń w "Graffiti": Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie przejdzie do historii

 

W trakcie kilkugodzinnej wizyty w USA Zełenski spotkał się z Joe Bidenem. Prezydent Stanów Zjednoczonej ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej zawierający systemy Patriot. To pierwszy przypadek kiedy takie uzbrojenie trafia do kraju spoza NATO. 

 

- To istotny krok w stworzeniu efektywnej obrony naszego nieba - ocenił prezydent Ukrainy.

 

Wołodymyr Zełenski wygłosił też emocjonalne przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA. Jego słowa były wielokrotnie przerywane owacjami. 

 

- Dziękuję za finansową pomoc, którą już nam dostarczyliście i tę, którą będziecie skłonni zatwierdzić. Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację, którą zajmiemy się w najbardziej odpowiedzialny sposób - powiedział. 

dsk/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie