Rosja odpowiada na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Powstaną nowe jednostki wojskowe

Świat
Rosja odpowiada na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Powstaną nowe jednostki wojskowe
Reuters
Władimir Putin i Sergiej Szojgu spotkali się z wojskowymi

- Rosja spełni wszystkie cele kampanii wojskowej w Ukrainie - obiecał Władimir Putin podczas spotkania z wojskowymi. Z kolei Sergiej Szojgu zapowiedział, że w związku z rozszerzeniem NATO liczebność rosyjskiej armii w Ukrainie zostanie zwiększona do 1,5 mln żołnierzy, a na zachodzie Rosji zostaną utworzone nowe jednostki wojskowe.

W środę Władimir Putin spotkał się z urzędnikami ministerstwa obrony, dowódcami okręgów wojskowych i oddziałów rosyjskich sił zbrojnych oraz z przedstawicielami federalnych organów wykonawczych. Prezydent Rosji przedstawił cele wojskowe na 2023 rok

 

ZOBACZ: Mołdawia. Szef wywiadu: Władimir Putin może zaatakować Mołdawię na początku 2023 roku


Putin zapowiedział, że Rosja zwiększy swój potencjał militarny, zwiększy gotowość bojową sił odstraszania nuklearnego i wypełni zadania "specjalnej operacji wojskowej" - jak rosyjski przywódca zwykł nazywać wojnę w Ukrainie.

 

Oświadczył, że armia zostanie wyposażona w nowoczesną broń, zwłaszcza że, jak stwierdził, działania w Ukrainie pokazały, że nie ma żadnych ograniczeń w finansowaniu rosyjskiego wojska. Putin oznajmił, że celem Federacji Rosyjskiej jest zwiększenie sił wojskowych.  

Władimir Putin spotkał się z wojskowymi

Rosyjski prezydent stwierdził, że NATO wykorzystuje w pełni swoje możliwości przeciwko Rosji i wezwał zebranych przywódców wojskowych, aby wykorzystali swoje doświadczenie zdobyte podczas walk w Syrii.

 

Zaznaczył, że jego żołnierze walczą jak bohaterowie poprzednich wojen rosyjskich. Co ciekawe, Putin podkreślił, że nadal uważa Ukraińców za bratni naród. - To, co się teraz dzieje, to nasza wspólna tragedia. To wynik nie naszej polityki, ale polityki państw trzecich - stwierdził.

Sergiej Szojgu: Powstaną nowe jednostki wojskowe na zachodzie Rosji

Na spotkaniu przemawiał również rosyjski minister obrony. Sergiej Szojgu zapowiedział,  armia rosyjska stacjonująca w Ukrainie zostanie rozszerzona z obecnego miliona żołnierzy do 1,5 miliona. Zdaniem ministra obrony liczba ta powinna obejmować 695 tys. ochotniczych żołnierzy kontraktowych. Szojgu nie powiedział, kiedy wojsko planuje osiągnąć zwiększone limity. 
  
Sergiej Shoigu oznajmił również, że rosyjskie wojsko będzie tworzyć nowe jednostki na zachodzie kraju w związku z planami Finlandii i Szwecji dotyczącymi przystąpienia do NATO.

adn/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie