Spotkanie Putin-Łukaszenka w Mińsku. "Zachód powinien posłuchać głosu rozsądku"

Świat
Spotkanie Putin-Łukaszenka w Mińsku. "Zachód powinien posłuchać głosu rozsądku"
Służby Prasowe Alaksandra Łukaszenki
Spotkanie Putin-Łukaszenka. Powitanie na lotnisku

- Mam nadzieję, że wkrótce będzie można przejść do konstruktywnej dyskusji z Europą na temat kwestii bezpieczeństwa i przyszłego ładu światowego - powiedział Aleksander Łukaszenka podczas spotkania z Władimirem Putinem. Białoruski przywódca mówił, że w tej kwestii "Zachód powinien posłuchać głosu rozsądku".

Aleksander Łukaszenka w trakcie swojego przemówienia wyraził nadzieję, że już wkrótce będzie można przejść do konstruktywnej dyskusji z Europą na temat kwestii bezpieczeństwa i przyszłego ładu światowego - informują rosyjskie media na Telegramie. 

 

Agencja TASS podaje, że Łukaszenka stwierdził, że Zachód powinien "posłuchać głosu rozsądku" i "powrócić do negocjacji o bezpieczeństwie". 

 

 

Jego zdaniem Rosja i Białoruś "znajdują odpowiedzi na wszystkie zagrożenia" mimo "ostrych krawędzi", które napotykają. 

 

ZOBACZ: Białoruś. Alaksandr Łukaszenka o eksplozji w Przewodowie: Takie wypadki się nie zdarzają

 

- Dzięki wspólnej pracy Rosji i Białorusi udaje się przezwyciężać ewentualne negatywne skutki nacisku sankcji - stwierdził. 

 

- Zacieśnianie więzi białorusko-rosyjskich stało się naturalną odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na świecie - dodał. 

Putin: Białoruś jest sojusznikiem w najprawdziwszym znaczeniu 

- Dziś chcielibyśmy podsumować niektóre wyniki, przede wszystkim w sferze gospodarczej. Pragnę zauważyć, że Białoruś jest nie tylko naszym dobrym sąsiadem, z którym przez wszystkie poprzednie dziesięciolecia współpracowaliśmy, mając na uwadze wzajemne interesy, ale jest także naszym sojusznikiem w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu - mówił Putin, którego wypowiedź cytowana jest przez Służbę Prasową Łukaszenki. 

 

 

Putin zapowiedział, że "spodziewa się w tym roku nowego rekordu w obrotach handlowych między Rosją a Białorusią, który wyniesie 40 miliardów dolarów" - podaje TASS. 

Putin na Białorusi. Pierwsza wizyta od lat 

Władimir Putin na Białoruś przybył około godziny 13:30. Wcześniej, przed godziną 10:00, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o spotkaniu Siergieja Ławrowa z jego białoruskim odpowiednikiem Siarhiejem Alejnikiem.

 

Po godzinie 11:00 "Białoruski Hajun" przekazał, że na lotnisku w Mińsku wylądował samolot specjalnego przeznaczenia o rejestracji RA-64529. Maszyna o tym numerze należy do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i jest wyposażona w specjalne, pokładowe centrum komunikacyjne. Według informacji kanału tym samolotem do stolicy Białorusi miał przybyć szef resortu obrony Siergiej Szojgu. Informację później potwierdziła agencja RIA Novosti.

 

Również po godzinie 11:00 białoruski MON przekazał, że zakończyła się kontrola gotowości bojowe sił zbrojnych tego kraju. Niespodziewane sprawdzenie zainicjowano 13 grudnia.

 

Władimir Putin ostatni raz odwiedził Białoruś w czerwcu 2019 roku.

 

 

jk/dsl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie