Wojna w Ukrainie. Porzucony rosyjski arsenał. Broń i amunicję przejęła ukraińska armia

Świat
Wojna w Ukrainie. Porzucony rosyjski arsenał. Broń i amunicję przejęła ukraińska armia
ssu.gov.ua
Ukraińskie słuzby poinformowały o odnalezieniu dużego rosyjskiego składu amunicji i uzbrojenia.

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła operację poszukiwania i zabezpieczania uzbrojenia porzuconego przez Rosjan w obwodzie czernihowskim na północnym wschodzie kraju. Odnaleziono znaczne ilości amunicji i broni, w tym setki sztuk rakiet do wyrzutni Grad, ręczne granatniki przeciwpancerne i amunicję do nich oraz kilkadziesiąt skrzyń z granatami. Wszystko przejęła armia.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o przejęciu znacznej ilości rosyjskiej broni i amunicji, którą okupanci porzucili, wycofując się z północnych terytoriów Ukrainy.

 

Na arsenał natrafiono podczas akcji przeczesywania obszarów przygranicznych w obwodzie czernihowskim.

 

ZOBACZ: Przerażająca czarna plama w miejscu Ukrainy. Widać to z satelity

 

SBU podała, że do wykrycia składowiska broni doprowadziły działania antydywersyjne.

 

Służby ukraińskie znalazły dziesiątki skrzyń z granatami, amunicję do broni przeciwpancernej oraz ręczne granatniki przeciwpancerne. Z kolei w lesie w centrum obwodu znaleziono około 100 sztuk ładunków do ręcznych granatników przeciwpancernych.

Skrzynie z granatami, rakiety do Gradów

W rejonie meńskim w tym samym obwodzie zabezpieczonych zostało około 300 sztuk amunicji do wieloprowadnicowych (przeznaczonych do jednoczesnego odpalania dużej liczby pocisków) rakietowych wyrzutni Grad.

 

ZOBACZ: Skutki rosyjskiego ostrzału. Tak wygląda Ukraina po ataku rakietowym

 

Na terenie dawnego posterunku kontrolnego rosyjskiej armii w obwodzie czernihowskim znaleziono czołgowy karabin maszynowy Kałasznikowa i ponad 1500 nabojów.

 

 

W innym miejscu w opuszczonym budynku podczas szkolenia operacyjnego służby zabezpieczyły granatnik przeciwpancerny RPG-26 produkcji radzieckiej oraz niemal 300 pocisków różnego kalibru.

 

Cała przejęta broń i amunicja została przekazana jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy. Operację związaną z zabezpieczeniem uzbrojenia pozostawionego przez Rosjan przeprowadziła SBU z Czernihowa.

 

Przejęta rosyjska amunicja.SBU
Przejęta rosyjska amunicja.

 

hlk/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie