Skutki rosyjskiego ostrzału. Tak wygląda Ukraina po ataku rakietowym

Świat
Skutki rosyjskiego ostrzału. Tak wygląda Ukraina po ataku rakietowym
NASA Worldview
Przerwy w dostawach prądu widoczne na zdjęciu satelitarnym

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych NASA widać ciemną przestrzeń na mapie Europy Wschodniej. Tak wygląda Ukraina po rosyjskim ostrzale sprzed kilku dni. Okupanci, uszkadzając obiekty energetyczne, zmusili broniący się kraj do przymusowych przerw w dostawie prądu.

NASA opublikowała nocne zdjęcia satelitarne, wykonane po rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej. Do zmasowanego ostrzału doszło 16 grudnia.

 

Na zdjęcia widać wyraźną różnicę między rozświetlonymi miastami w Polsce czy w Rosji, a ośrodkami w Ukrainie, w których na skutek uderzeń Rosjan konieczne było wyłączenie świateł.

 

 

To jednak nie oświetlenie jest największym problemem. Przerwy w dostawach prądu przekładają się również na przerwy w dostawach ciepła, co jest szczególnie uciążliwe w ostatnich, zimnych dniach. W ciągu ostatniego tygodnia, każdej nocy temperatura w Kijowie spadała poniżej zera.

Zmasowane ataki rakietowe

Jak przypomina Ośrodek Studiów Wschodnich 16 grudnia doszło do dziewiątego, zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. Głównymi celami Rosjan są obiekty infrastruktury energetycznej. Szczególnie ucierpiały cele w rejonie Kijowa i Korostenia.

 

Całkowicie odcięte od zasilania zostały Charków, Połtawa, Krzemieńczuk i Kropiwnicki. Poważne problemy z dostawami zasilania odnotowano także w Dnieprze, Mikołajewie, Zaporożu i Krzywym Rogu.

 

ZOBACZ: Marek Budzisz: Putin odwiedzi Białoruś, bo chce, aby Łukaszenka zaatakował Ukrainę

 

Do ataku doszło w piątek rano. Około godziny 9:00 Rosjanie odpalili ponad 60 pocisków różnych typów, w tym manewrujące dalekiego zasięgu Ch-555, Ch-101 i Ch-22. Rakiety były wystrzeliwane z bombowców strategicznych. Wykorzystano też pociski Kalibr odpalane z pokładów okrętów.

 

By zmylić ukraińską obronę powietrzną, w tym samym czasie Rosjanie wystrzelili też pociski o krótszym zasięgu. Ukraińskie radary zostały zmylone przez pociski S-300 odpalane z wyrzutni naziemnych oraz Ch-59 wystrzeliwane z samolotów. W ten sposób Rosjanie najpierw zmusili Ukraińców do śledzenia i zestrzeliwania mniej istotnych celów, częściowo „oczyszczając” w ten sposób drogę do pocisków manewrujących wycelowanych w obiekty energetyczne.

 

ZOBACZ: Ukraina. Miasto Krzywy Róg ostrzelane. Spod gruzów wyciągnięto ciało półtorarocznego chłopca

 

Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny poinformował o strąceniu 60 z w sumie 76 wrogich rakiet.

 

Ataki na infrastrukturę krytyczną Rosja przeprowadziła również w poniedziałek. Wysłała około 35 irańskich dronów kamikadze Shahed-136, z których udało się zestrzelić około 25.  

jk/ml/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie