Sprawa Iwony Wieczorek. Zatrzymany Paweł P. miał usuwać pliki z jej komputera

Polska
Sprawa Iwony Wieczorek. Zatrzymany Paweł P. miał usuwać pliki z jej komputera
"Interwencja"
Zatrzymany w sprawie Iwony Wieczorek Paweł P. jest oskarżony o mataczenie w śledztwie

O sprawie Iwony Wieczorek od dwunastu lat mówi cała Polska. Jedną z ostatnich osób, które widziały Iwonę był jej kolega - Paweł P. Kilka dni temu mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut mataczenia w śledztwie. Jak ustaliła "Interwencja", Paweł P. po zniknięciu dziewczyny miał bez pozwolenia wejść do jej domu i usuwać pliki z jej komputera. Materiał Rafała Zalewskiego.

Sopot. 17 lipca 2010 roku. 19-letnia Iwona idzie z przyjaciółmi na dyskotekę. Po udanej zabawie, młodzi ludzie razem mają wrócić do domów. Około 3 nad ranem wszystko jednak zaczyna się psuć.

 

- Towarzystwo pokłóciło się o jakąś błahostkę, której nikt praktycznie jakoś nie przyswoił, nie pamięta - mówi oficer operacyjny policji w rozmowie z "Interwencją". 

Iwona Wieczorek zdecydowała, że wróci sama 

Po sprzeczce z przyjaciółmi, Iwona Wieczorek postanawia wrócić do domu sama. Do przejścia ma ponad sześć kilometrów. Krótko po trzeciej jest z nią jeszcze kontakt telefoniczny. Godzinę później ginie po niej wszelki ślad.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Rodzeństwo straciło rodziców. Ruszyliśmy z pomocą

 

- To jest prosta sprawa, tak naprawdę, ale od 12 lat nikt nie potrafi jej rozwiązać. To świadczy o tym, że musi tam być jakieś drugie dno. Trudno mi uwierzyć, żeby młoda dziewczyna po kłótni o nic poszła sześć kilometrów do domu w nocy - mówi Bartłomiej Mostek, dziennikarz kryminalny.

 

- Dla mnie to jest kluczowe, co było przyczyną tej kłótni. Czy ta bzdura, o której się mówi rzeczywiście była bzdurą, czy też czymś bardzo poważnym - zastanawia się matka zaginionej Iwony.

 

- To nie było nic szczególnego, gdyby było, to ja bym to pamiętała. To była jakaś zwykła sprzeczka - twierdzi Adria, koleżanka zaginionej Iwony.

Paweł P. widział ją jako jeden z ostatnich

Jedną z ostatnich osób, które widziały Iwonę był jej kolega - Paweł P. Feralnej nocy razem bawili się w dyskotece. Po zaginięciu dziewczyny, chłopak aktywnie brał udział w jej poszukiwaniach. Dla niektórych stał się też obiektem podejrzeń.

 

Na naszą prośbę, miesiąc po zaginięciu Iwony, w sprawę włączył się jasnowidz Krzysztof Jackowski. Razem z Pawłem P. udał się na teren pobliskich ogródków działkowych. Iwona i jej przyjaciele bawili się tam przed wyjściem do dyskoteki. Jako jedyni byliśmy świadkami tego, co stało się później.

 

ZOBACZ: "Interwencja": Spłonął jej samochód, a biznes zdemolowano. Wini byłego partnera

 

- Wyszliśmy stad około 24. O 2.57 wychodzimy z knajpy, bo sobie sprawdziliśmy na monitoringu. Szukaliśmy jej na własną rękę na początku. Sprawdzaliśmy, czy ktoś za nami nie wychodził, a przy okazji wiedzieliśmy dokładnie, o której my wychodzimy - mówił Paweł P.

 

- Pytałem go, czy dzwonił do niej, a on mówił, że telefon mu wysiadł. Ja mówię, że to dziwne, bo i jej wysiadł z tego, co wiadomo i tobie. I tak mnie tknęło coś, żeby mi pokazał telefon - mówił Krzysztof Jackowski, jasnowidz.

 

W trakcie wyszło na jaw, że Paweł P. ma dwa telefony. 

 

- Kolega nam teraz głośno powie, dlaczego wyjął dwa telefony i dlaczego skoro ci się rozładował telefon, to niby nie dzwoniłeś, chociaż miałeś drugi? - pytał Jackowski.

 

- Bo drugi był w domu. Na imprezy nie chodzę z dwoma telefonami. Tylko z jednym - wyjaśnił Paweł P.

Sprawą zajęło się "Archiwum X"

W 2012 roku, śledztwo w sprawie zaginięcia Iwony zostało umorzone. Kilka miesięcy temu na nowo podjęło je tzw. Archiwum X. Na polecenie Prokuratury Krajowej śledczy ponownie zaczęli prześwietlać Pawła P. W jego domu przeprowadzono drobiazgowe przeszukanie. W jego trakcie nie znaleziono niczego, co mogłoby mieć związek z zaginięcie Iwony.

 

- Trochę to wygląda, jakby chcieli go złamać. Taki mechanizm zawsze działa. Wybiera się osobę najbardziej wrażliwą, która po opracowaniu operacyjnym jest poddawana tzw. obróbce - mówił ekipie "Interwencji" Andrzej Mroczek, były policjant wydziału zabójstw.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Pomorze. Rolnicy z Pomorza bez pieniędzy za kukurydzę

 

- Policja nie odpuszcza, prokuratura nie odpuszcza i w każdej chwili może dojść do bardzo istotnego przełomu w sprawie - dodaje.

 

- Po prostu, chodzi o to, że a nóż widelec. Przestraszymy wszystkich. A może ktoś pęknie. A może nikt? Dlaczego pozbawiać się takiej możliwości? - dodaje Krzysztof Woliński, adwokat Pawła P.

Paweł P. zatrzymany

Kilka dni temu Paweł P. został zatrzymany i przewieziony z Gdańska do Prokuratury w Krakowie. Tam przedstawiono mu zarzut mataczenia w sprawie zaginięcia Iwony. Jak ustaliliśmy, zdaniem śledczych, Paweł po zniknięciu dziewczyny miał bez pozwolenia wejść do jej domu. Potem korzystać z jej komputera i usuwać z niego nieokreślone pliki.

 

- Paweł P. nie przyznaje się do winy. Tłumaczył wszystko śledczym, ale ja nie mogę  powtarzać jego wyjaśnień, bo w końcu jest osobą podejrzaną w tej sprawie. Mój klient ma zakaz kontaktowania się z mediami. Nie ma podejrzeń co stało się z Iwoną. Gdyby je miał, to przez ten czas służyłby informacją - mówi adwokat Krzysztof Woliński.

 

- Cokolwiek się stało z Iwoną, ja chcę o tym wiedzieć. Bo nie ma nic gorszego, niż życie w takiej niepewności. Oddajcie mi Iwonę. Powiedźcie mi gdzie ona jest. Co się z nią stało. Oddajcie mi moją córkę - apeluje Iwona Kinda, matka zaginionej Iwony.

 

Materiał wideo "Interwencji" jest dostępne TUTAJ.

mst/ml / Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie