Ukraina: Kolaborant z Odessy skazany. Spędzi 15 lat w więzieniu

Świat
Ukraina: Kolaborant z Odessy skazany. Spędzi 15 lat w więzieniu
Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy
Ukraina: Mieszkaniec Odessy wywiesił baner z napisem "Odessa to rosyjskie miasto"

Mieszkaniec Odessy został skazany na 15 lat więzienia za zdradę, kolaborację i porwania - powiadomiło Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy. Mężczyzna wywiesił na swoim domu flagę z napisem "Odessa to rosyjskie miasto", po czym wysłał zdjęcie do wykorzystania przez propagandę w Rosji.

Działania w celu zatrzymania mężczyzny i jego wspólników prowadzono od końca września. Mieszkaniec Odessy został skazany za zdradę stanu, działalność kolaboracyjną i porwanie

Ukraina. Kolaborant ze wspólnikami planował porwanie

Według Państwowego Biura Śledczego, mężczyzna miał także przekazywać rosyjskim wojskowym informacje o ukraińskich siłach zbrojnych, a także obiektach wojskowych. Służby przekazały, że mężczyzna miał werbować do prowadzenia "działalności wywrotowej" przeciw Ukrainie.

"Wraz ze wspólnikami planował porwanie patriotycznie nastawionego biznesmena, który zajmował się wolontariatem. Przestępcy urządzili salę tortur w piwnicy, w której chcieli 'przekonać' go do oddania całego dobytku i pieniędzy" - przekazało Państwowe Biuro Śledcze. 

 

Mężczyzna 22 sierpnia bieżącego roku wywiesił również za oknem rosyjską flagę i baner z napisem "Odessa to rosyjskie miasto". Fotografia została przekazana do wykorzystania przez rosyjską propagandę.

 

Mieszkaniec Odessy został skazany na 15 lat więzienia. Jeden z jego wspólników usłyszał zarzuty, grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności. 

anw/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie