Wnuk Bronisława Piłsudskiego nie żyje. Kazuyasu Kimura zmarł w Japonii

Świat
Wnuk Bronisława Piłsudskiego nie żyje. Kazuyasu Kimura zmarł w Japonii
Muzeum Tatrzańskie
Kazuyasu Kimura był wnukiem Bronisława Piłsudskiego

Kazuyasu Kimura, wnuk Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa Piłsudskiego, zmarł w Japonii w wieku 70 lat. Kimura utrzymywał kontakty z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, którego zbiory tworzył jego dziadek. W 2013 r. w muzeum Ajnów w Shiraoi na wyspie Hokkaido odsłonięto pomnik jego dziadka - polskiego zesłańca i antropologa kultury.

O śmierci Kazuyasu Kimury poinformowało Muzeum Tatrzańskie. Wnuk Piłsudskiego był wielokrotnym gościem tej placówki. Jak podkreślono, był to jedyny męski potomek polskiego rodu.

 

- Kimura dbał o pamięć po swoim dziadku Bronisławie Piłsudskim. Kiedy odwiedzał Zakopane, wędrował na jego symboliczny grób na Pęksowym Brzyzku - powiedziała szefowa działu etnografii Muzeum Tatrzańskiego Anna Kozak.

 

- Utrzymywał stałe relacje z Muzeum Tatrzańskim - skierował do nas list okolicznościowy na 100-lecie istnienia placówki - dodała.

 

Bronisław Piłsudski w latach 1906-1914 tworzył zbiory etnograficzne dla Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

 

"Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kazuyasu Kimury - wnuka Bronisława Piłsudskiego. Cztery lata temu mieliśmy przyjemność gościć go w naszym muzeum" - napisano w mediach społecznościowych.

 

Losy Bronisława Piłsudskiego

Starszy brat Józefa Piłsudskiego był wybitnym etnografem, badaczem ludów Dalekiego Wschodu. Trafił na zesłanie na Sachalin za udział w zamachu na życie cara Aleksandra III. Skazano go na 15 lat ciężkich prac na tym półwyspie.

 

Bronisław Piłsudski spotkał się tam z ludem Ajnów. Zajął się badaniami nad nimi, dzięki czemu ocalała ta unikalna kultura. Piłsudski nagrał w 1903 r. mowę Ajnów na woskowych wałkach Edisona.

 

Piłsudski związał się z krewną wodza Ajnów Shinhinchou, z którą miał dwoje dzieci: syna o imieniu Sukezo i córkę Kyou.

 

ZOBACZ: Japonia. 97-letni kierowca śmiertelnie potrącił kobietę. Wjechał w samochód, którym jechała stulatka

 

Kazuyasu Kimura dowiedział się o swoim dziadku w latach 80. Odwiedził Zakopane kilka razy. Pod Giewontem był obecny na otwarciu wystawy w Muzeum Tatrzańskim w 2016 r., poświęconej jego dziadkowi Bronisławowi. Na ekspozycji można było wówczas oglądać Piłsudskiego wśród Ajnów.

 

W Japonii Bronisław Piłsudski jest bardzo cenionym naukowcem. W 2013 r. w muzeum Ajnów w Shiraoi na wyspie Hokkaido odsłonięto jego pomnik.

mbl/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie