Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata

Polska
Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata
Wikipedia/Tomasz Leśniowski
Jan Nowicki

Znany aktor zmarł w środę w swoim domu w Krzewencie (woj. kujawsko-pomorskie). Artysta miał 83 lata. O śmierci Jana Nowickiego poinformował Wojciech Nawrocki, radny gminy Kowal i chrześniak aktora.

"Odszedł Jan Nowicki" - przekazał profil Miasta Kowal w mediach społecznościowych. Informację o śmierci aktora potwierdził Polsat News również jego chrześniak, radny gminy Kowal Wojciech Nawrocki.

 

 

Jan Nowicki zagrał niemal 200 ról w filmach, wystąpił m.in. w "Wielkim Szu", "Magnacie" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Przez ponad 30 lat był aktorem Starego Teatru w Krakowie, gdzie stworzył niezapomniane kreacje, które przeszły do historii polskiego teatru.

 

 

Informację o śmierci aktora skomentował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

 

"Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury" - napisał na Twitterze.

 

Na ekranie zadebiutował w 1963 roku

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w miasteczku Kowal koło Włocławka.

 

W latach 1958-60 studiował na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W 1964 roku ukończył PWST w Krakowie. Po ukończeniu szkoły debiutował w 1965 w "Zaproszeniu do zamku" J. Anouilha w krakowskim Starym Teatrze.

 

ZOBACZ: Nie żyje Franciszek Pieczka. Miał 94 lata

 

Był wykładowcą PWST w Krakowie, w latach 1973-74 pełnił funkcję jako prodziekan Wydziału Aktorskiego tej uczelni. Na ekranie zadebiutował w 1963 roku.

 

Jan Nowicki ma syna, Łukasza Nowickiego, który również jest aktorem.

mbl/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie