Polski Alarm Smogowy i Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Płuca na 20 tysiącach ekranów

Polska
Polski Alarm Smogowy i Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Płuca na 20 tysiącach ekranów
Polski Alarm Smogowy
Mobilna instalacja w "realu" znajdzie się w 63 miejscowościach Polski

Na ponad dwudziestu tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED w głównych miastach Polski, wyświetlane będą oddychające płuca, których kolor zależny będzie od zanieczyszczenia powietrza w okolicy - informuje Polski Alarm Smogowy. Kampania "Zobacz czym oddychasz. Zmień to" jest współfinansowanego ze środków unijnych oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Polski Alarm Smogowy we współpracy ze Screen Network i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska wystartował z ogólnopolską akcją pokazującą jakość powietrza na tysiącach ekranów. Mieszkańcy pięćdziesięciu ośmiu miast w Polsce w dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10 zobaczą na ekranach LED informację ostrzegająca przed smogiem. 

 

ZOBACZ: Dramatyczne wyniki badań. Smog odpowiada za milion martwych urodzeń rocznie

 

Na ekranach pokazywane są płuca, których kolor będzie stopniowo się zaciemniać - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ta edukacyjna kampania ma nie tylko ostrzegać przed smogiem, ale również zachęcać do zmiany - wymiany starego kotła na nowoczesne źródło ciepła. Kampania będzie trwała aż do zakończenia sezonu smogowego.

"Planujemy dotrzeć do milionów"

- Kampania jest wirtualnym uzupełnieniem naszej akcji, w której pokazujemy model ludzkich płuc oddychający zanieczyszczonym powietrzem. Mobilna instalacja w "realu" znajdzie się w 63 miejscowościach Polski, ale dzięki współpracy ze Screen Network mamy okazję pokazać ją dodatkowo na ponad 20 tysiącach ekranów - powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

 

- Chcemy ostrzegać przed smogiem, ponieważ każdy ekran z płucami pokazywać będzie aktualną jakość powietrza uzupełnioną o informację, że jest średnia, zła lub bardzo zła. Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym, nie było wątpliwości co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić nasze domy. Nowoczesne źródło ciepła w ocieplonym budynku to mniejszy smog w naszej okolicy i niższe rachunki za ogrzewanie. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w "kopciuchu" jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70 proc. polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe.

 

"Możemy wizualizować niewidzialne" 

- W ramach akcji wykorzystujemy bieżące odczyty poziomu pyłów zawieszonych i przekładamy je na generowaną w czasie rzeczywistym animację pyłu - wyjaśnia Damian Rezner ze Screen Network. - Im jakość powietrza jest gorsza, tym płuca bardziej ciemnieją. Dodatkowo na ekranach wyświetlamy aktualny poziom zanieczyszczeń w okolicy. Dzięki temu zabiegowi możemy wizualizować niewidzialne dla ludzkiego oka zagrożenie. Dzięki połączeniu ekranów z czujnikami mierzącymi jakość powietrza, wyświetlane treści są generowane w czasie rzeczywistym. Z racji wagi problemu Screen Network użyczył swoich ekranów w formule pro-bono.

 

ZOBACZ: Dzieci cierpią z powodu smogu. Pionierski projekt Fundacji Polsat

 

Kampania "Zobacz czym oddychasz. Zmień to" jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego kampanii udzielili: Allegro.pl oraz Fundacja Better Future.

 

Kampania została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego. Otrzymała też wsparcie Screen Network, dzięki któremu pojawiła się na ekranach cyfrowych tej firmy.

grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie