Zmarł gen. Mirosław Hermaszewski. Miał 81 lat

Polska
Zmarł gen. Mirosław Hermaszewski. Miał 81 lat
Damian Klamka/East News
Na zdjęciu: Mirosław Hermaszewski 29 października podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

W wieku 81 lat w jednym z warszawskich szpitali zmarł generał Mirosław Hermaszewski - poinformował europoseł Ryszard Czarnecki, który prywatnie jest jego zięciem. Zmarły generał był pierwszym Polakiem, który poleciał w kosmos.

"W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną informację o śmierci gen. Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego kosmonauty, świetnego pilota, dobrego męża i ojca, ukochanego dziadka" - napisał na Twitterze Ryszard Czarnecki.

 

"Odszedł na Wieczną Wartę" - dodał polityk, który jest prywatnie zięciem generała.

 

 

Gdy w 1976 roku ZSRR ogłosiło powstanie międzynarodowego programu Interkosmos, który zakładał udział przedstawicieli innych państw bloku wschodniego w lotach w kosmos Hermaszewski został wyłoniony jako kandydat wraz z płk. Zenonem Jankowskim.

 

Ostatecznie to Mirosław Hermaszewski wraz z Piotrem Klimukiem poleciał na orbitę na statku Sojuz 30 27 czerwca 1978 roku. Po wykonaniu programu badawczego na stacji "Salut 6" wylądował w Kazachstanie 5 lipca. W czasie trwającej 8 dni misji 126 razy okrążył Ziemię, ustanawiając rekordy Polski. Za lot otrzymał m.in. awans na podpułkownika.

 

Po odejściu na emeryturę w 2001 roku Mirosław Hermaszewski startował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych do Senatu z ramienia SLD.

hlk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie