Clarence Gilyard Jr. nie żyje. Amerykański aktor zmarł w wieku 66 lat

Świat
Clarence Gilyard Jr. nie żyje. Amerykański aktor zmarł w wieku 66 lat
Wikimedia/Ren1man
Clarence Gilyard Jr

W wieku 66 lat zmarł Clarence Gilyard Jr., amerykańska gwiazda kina znana z ról w takich filmowych hitach jak: "Top Gun", "Szklana pułapka" i "Karate Kid II". Polscy widzowie mogą go pamiętać jako Jamesa "Jimmy'ego" Trivette w telewizyjnym serialu "Strażnik Teksasu". Śmierć aktora potwierdził uniwersytet, na którym wykładał.

Aktor był profesorem na wydziale filmu i teatru w UNLV College of Fine Arts w Las Vegas (Nevada). Clarence Gilyard Jr. zasłynął z ról m.in. w "Top Gun" i "Szklanej pułapce".

 

Porzucił swoją aktorską karierę w Hollywood na rzecz pracy ze studentami. W oświadczeniu uczelni, gdzie pracował, można przeczytać o cierpieniu profesora z powodu długiej choroby. Nie podano szczegółów.

 

ZOBACZ: Kraków. Wypadek z udziałem Jerzego Stuhra. Jest oświadczenie aktora

 

Uniwersytet przekazał jedynie kondolencje oraz wyrazy uznania dla jego twórczości i zaangażowania. Dziekan szkoły, Heather Addison, cytowana przez Daily Online powiedziała, że "profesor Gilyard był promieniem światła i siły dla wszystkich, którzy go otaczali".

Zmarł Clarence Gilyard Jr. Najsłynniejsze role

Zadebiutował w filmie "Top Gun" z 1986 roku, grając u boku Toma Cruise'a jako operator radaru przechwytującego na pokładzie F-14 Tomcat, porucznik Marcus "Sundown" Williams.

 

Gilyardowi było łatwo przystosować się do tej roli, ponieważ urodził się w rodzinie wojskowej i wychował w bazach Sił Powietrznych na Hawajach, w Teksasie i na Florydzie. Nie wystąpił ponownie w sequelu kultowego filmu, "Top Gun: Maverick".

 

 

Ale widzom zapadła w pamięć jego kolejna rola. Tym razem wcielił się w postać Theo, hakera komputerowego pracującego dla Hansa Grubera (granego przez Alana Rickmana) w filmie "Szklana pułapka" z 1988 roku.

 

Polska widownia serialu "Strażnik Teksasu", gdzie tytułową rolę grał Chuck Norris, dobrze pamięta Clarence'a Guliyarda jako Jimmiego, który pełnił funkcję pomocnika głównego bohatera. Wystąpił w każdym ze 196 odcinków trwającej osiem sezonów serii.

Clarence Gilyard Jr. nie żyje. Kim był zmarły aktor?

Clarence Gilyard Jr. urodził się w wigilię Bożego Narodzenia 1955 roku w Moses Lake w stanie Waszyngton. Jako dziecko zawodowego żołnierza wraz z rodziną często zmieniał miejsce zamieszkania. Na stałe osiadł w Kalifornii.

 

ZOBACZ: Francja. Nie żyje aktorka Louise Fletcher. Grała m.in. w "Locie nad kukułczym gniazdem"

 

Swoją przyszłość początkowo wiązał z militariami. Przez rok uczęszczał do szkoły wojskowej, jednak w trakcie nauki postanowił zmienić te plany i wstąpił na uczelnię aktorską.

 

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie