Unia Europejska chce sankcji dla Iranu. "Teheran musi zrozumieć czemu sprzeciwia się UE"

Świat
Unia Europejska chce sankcji dla Iranu. "Teheran musi zrozumieć czemu sprzeciwia się UE"
Reuters

- Iran musi zrozumieć czemu sprzeciwia się wspólnota europejska. Wspieramy żądania kobiet w Iranie - powiedział w poniedziałek Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, zapowiadając unijny pakiet sankcji dla tego kraju.

- Jesteśmy gotowi przyjąć bardzo, ale bardzo ostry pakiet sankcji, które nałożone zostaną na Iran - podkreślił Borrell na konferencji po spotkaniu szefów unijnej dyplomacji. 

 

Przyznał, że to "nie była łatwa konwersacja z moim odpowiednikiem, ministrem spraw zagranicznych Iranu". - Dlatego, że mówimy o tym, co dzieje się w tym kraju, mówimy o dostawach broni dla Rosji, egzekucji dwóch ludzi -  wyjaśnił.

 

- Iran musi zrozumieć czemu sprzeciwia się wspólnota europejska - zaznaczył Borrell. - Wspieramy żądania kobiet w Iranie, popieramy pokojowe protesty, a przede wszystkim nie zgadzamy się na wykonywanie kary śmierci - dodał.

Szczyt szefów dyplomacji 

W poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych uczestniczyli w specjalnym szczycie. Poza kwestiami Iranu, zajmowali się także  dziewiątym pakietem sankcji dla Rosji. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Josep Borrell: Groźby Władimira Putina UE musi traktować poważnie

 

Tego porozumienia nie udało się jeszcze wypracować. Według doniesień, na liście sankcyjnej ma się znaleźć prawie 200 kolejnych osób i podmiotów. 

laf/ sgo/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie