Holandia: Rewolucja na drogach. Władze Amsterdamu ograniczą prędkość do 30 km/h

Moto
Holandia: Rewolucja na drogach. Władze Amsterdamu ograniczą prędkość do 30 km/h
FLICKR/Steven Gerner
Limit prędkości na większości dróg ma wynosić 30 km/h

Władze Amsterdamu ograniczą prędkość na niemal wszystkich drogach w mieście do 30 km/h. Nowe prawo wejdzie w życie w grudniu 2023 (ale niektóre odcinki zostaną nim objęte już wcześniej). Radni argumentują, że dzięki takiemu rozwiązaniu będzie bezpieczniej i ciszej.

Amsterdam słynie z ułatwień dla rowerów i komunikacji miejskiej. Burmistrz forsował pomysł, by 80 procent dróg w mieście było objętych ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

 

Poparli go radni koalicji rządzących partii. Melanie van der Horst, która odpowiada za politykę transportową i ruch drogowy przekazała, że władze "podejmują teraz konkretne kroki w kierunku wprowadzenia dróg z ograniczeniem prędkości 30 km/h od grudnia 2023 r.".

 

ZOBACZ: Kolejna akcja aktywistów. Okupowali lotnisko w Amsterdamie i przykuli się do odrzutowców

 

Radna cytowana przez NL Times dodała, że rozwiązanie ma "uczynić ruch w Amsterdamie bezpieczniejszym".

Potrzebna wielka operacja

Wspomniane "80 procent" to około 270 kilometrów dróg. W ciągu najbliższego roku miasto ma dostosować sygnalizację świetlną, oznakowanie i znaki drogowe do nowych ograniczeń. Co więcej, Amsterdam chce też prowadzić kampanię marketingową i edukacyjną, która ma przygotować mieszkańców na zmiany.

 

ZOBACZ: Holandia. Nielegalne posterunki chińskiej policji w Amsterdamie i Rotterdamie. Reakcja rządu

 

Władze szacują, że liczba wypadków zmniejszy się o 20-30 procent. Przytoczyli dane, z których wynika, że średnio każdego roku w Amsterdamie w ruchu ulicznym ginie 20 osób, a 800 zostaje rannych.

 

Ratusz zlecił też badania opinii mieszkańców. 67 procent ankietowanych uważa ruch uliczny w Amsterdamie za niebezpieczny lub bardzo niebezpieczny. 83 procent twierdzi, że niebezpieczeństwo powoduje zbyt wysoka prędkość.

jk/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie