Jens Stoltenberg: Obawiam się, że wojna w Ukrainie przerodzi się w wielką wojnę między NATO a Rosją

Świat
Jens Stoltenberg: Obawiam się, że wojna w Ukrainie przerodzi się w wielką wojnę między NATO a Rosją
PAP/EPA/TERJE BENDIKSBY
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

- Obawiam się, że wojna w Ukrainie wymknie się spod kontroli i przerodzi się w wielką wojnę między NATO a Rosją. Ale jestem przekonany, że tego unikniemy - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał, Europa już płaci wysoką cenę za wojnę, którą rozpoczął Putin, ale może "zapłacić jeszcze więcej".

Jens Stoltenberg w wywiadzie dla norweskiej telewizji NRK przyznał, że stoi na czele NATO podczas jednego z największych kryzysów, jakie pojawiły się w Europie w ostatnim czasie. - Rozumiem, że jest to fatalny czas zarówno dla Europy, jak i dla Norwegii. Jeżeli coś pójdzie nie tak, może być bardzo źle - przekazał. Jak dodał, przedstawiciele NATO codziennie pracują, by zapobiec eskalacji wojny w Ukrainie.

 

ZOBACZ: Władimir Putin: Kraj, który przeprowadzi atak nuklearny na Rosję, zostanie zniszczony

 

Sekretarz generalny NATO został również zapytany, czego obawia się podczas zimy. - Obawiam się, że wojna w Ukrainie wymknie się spod kontroli i przerodzi się w wielką wojnę między NATO a Rosją. Ale jestem przekonany, że tego unikniemy - powiedział Stoltenberg.

 

Jak podkreślił, sojusz zwiększyły swoją obecność na wschodniej ścianie. - NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek. Putin nie docenił naszej zdolności do wzajemnej obrony. Tak długo, jak to robimy, jesteśmy bezpieczni - mówił.

Stoltenberg: Europa może zapłacić jeszcze więcej za wojnę

Stoltenberg przypomniał, że kilka dni przed rozpoczęciem przez Rosję wojny w Ukrainie rozmawiał z Władimirem Putinem. Podczas rozmowy przedstawił sposoby na to, jak można zapobiec wojnie. Przekazał Putinowi, że w momencie, gdy rozpocznie wojnę, "Rosja już przegra".

 

Według szefa NATO, Putin nie docenił Ukrainy. - Wierzył, że może osiągnąć to, czego chce, dzięki sile militarnej i okrucieństwu niespotykanemu od czasów II wojny światowej, celowo atakują ludność cywilną, odcinając dopływ wody i atakując cele pozamilitarne - mówił.

 

Stoltenberg dodał, że Europa już płaci wysoką cenę za wojnę, którą rozpoczął Putin, ale może "zapłacić jeszcze więcej". - Będzie to znacznie wyższa cena, którą trzeba będzie zapłacić, jeśli nasza wolność będzie zagrożona po zwycięstwie Putina w Ukrainie - przekazał. 

Rosja: Członkowie NATO pomogli Ukrainie zaatakować rosyjskie lotniska

Kreml wielokrotnie oskarżał sojuszników NATO o bycie stroną konfliktu poprzez dostarczanie Ukrainie broni i szkolenie żołnierzy. Narracja ta jest wykorzystywana coraz częściej w ostatnich dniach, po wybuchach na dwóch lotniskach, o które obwiniono siły ukraińskie, coraz częściej wykorzystywana w Rosji.

 

ZOBACZ: Rosja. Wybuchy na lotnisku. Kreml atakował stamtąd Ukrainę

 

- Członkowie NATO pomogli Ukrainie zaatakować rosyjskie lotniska - przekazał rosyjski dyplomata Konstantin Gawriłow, cytowany przez prokremlowskie media. Według Gawriłowa, Rosja wielokrotnie podkreślała, że "Zachód pod wodzą USA coraz bardziej wciąga się w konflikt, stając się jego uczestnikiem".

 

- Teraz po raz kolejny fakty wskazują na to, że kraje członkowskie NATO rzeczywiście miały udział w prowokacjach terrorystycznych Kijowa - przekazał.  

anw/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie