Minister zdrowia o planie szczepień najmłodszych dzieci przeciw COVID-19

Polska
Minister zdrowia o planie szczepień najmłodszych dzieci przeciw COVID-19
Polsat News
Szef MZ zapowiedział na Twitterze, że w czwartek zaprezentowany zostanie plan szczepień najmłodszych.

Harmonogram szczepień dzieci w wieku od 0,5 roku do 4 lat przedstawił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Najmłodsi będą szczepieni preparatem Pfizera, który ma być podawany w trzech dawkach pierwotnych. Rejestracja - od 12 grudnia. Europejska Agencja Leków zaleca, by preparat był podawany w ramię lub udo. Pół miliona dawek preparatu Comirnaty wystarczy do zaszczepienia 168 tys. dzieci.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w czwartek w południe harmonogram szczepień dla najmłodszych Polaków.

 

- Chcieliśmy poinformować o poszerzeniu możliwości szczepień w zakresie COVID-19. Do Polski dotarły 5 grudnia szczepionki przeciw COVID-19 dla grupy wiekowej od 6 miesiąca do wieku 4 lat. Tych dawek otrzymaliśmy blisko pół miliona - powiedział Adam Niedzielski.

Niedzielski: Szczepionki dla 168 tys. dzieci

- Ponieważ schemat szczepienia jest trójdawkowy, to wystarczy to na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci - powiedział Niedzielski. - W przypadku większego zapotrzebowania te dostawy mogą zostać uzupełnione - mówił.

 

Dwie dawki szczepionki - pierwsza i druga - są podawane w odstępie trzech tygodni. - Trzecia, dodatkowa dawka będzie podawana po ośmiu tygodniach od przyjęcia ostatniej, drugiej dawki.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski ocenia, na jakim etapie pandemii jesteśmy. Zapowiada drugą dawkę przypominającą

 

- Już od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać tę szczepionkę w naszym systemie informatycznym. To są takie same procedury, jakie obowiązywały w przypadku szczepionek dla innych grup wiekowych. Kwalifikacje do szczepienia dzieci przeprowadza wyłącznie lekarz. Te szczepienia będą mogły być prowadzone wyłącznie w punktach, w których przyjmuje lekarz. W tej chwili tych punktów mamy w skali całego kraju około 7 tysięcy - powiedział Niedzielski.

 

- W nocy z 11 na 12 grudnia wystawione zostaną e-skierowania dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Populacja tej grupy wiekowej to jest blisko 2 mln dzieci - powiedział szef resortu.

 

- Już od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie, albo przez Moje IKP, bądź tradycyjnie przez infolinię 989, czynną codziennie w godzinach od 7:00 do 20:00.

 

WIDEO - Adam Niedzielski o szczepieniach dzieci w wieku od 0,5 do 4 lat

 

Bezpieczny, przetestowany i dopuszczony preparat

- Preparat, który będziemy stosowali, jest sprawdzony, przetestowany, zbadany i dopuszczony przez EMA, ale także przez nasze organy zajmujące się dopuszczaniem do obrotu czy do rynku. Szczepienie (dzieci) będzie wykonywane szczepionką Comirnaty, czyli popularnym Pfizerem. Ta szczepionka w zależności od wieku i masy dziecka jest podawana bądź to iniekcją w udo bądź tradycyjnie w ramię - powiedział szef resortu zdrowia.

 

Dodał, że do tej pory pierwszą dawkę przypominającą otrzymało 14 tys. 749 dzieci w wieku 5-11 lat. Z kolei drugą dawkę przypominającą otrzymało już 2 mln 716 tys. 675 dzieci w wieku 12+.

 

ZOBACZ: Prezes PiS mówił o zarobkach lekarzy. Adam Niedzielski: Tu absolutna zgoda

 

- Chcielibyśmy, aby to szczepienie (dzieci) było o wiele bardziej popularne, o wiele częściej wykorzystywane - dodał Niedzielski.

 

Namawiał do szczepienia się, przypominając, że obecnie w Polsce dostępne są "dwie skuteczne szczepionki" na obie choroby.

 

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podał na konferencji prasowej, że szczepionkę na COVID-19 dla najmłodszych pacjentów zamówiło już 76 punktów, które otrzymają około 3500 dawek.

Pół miliona dawek szczepionki dla dzieci

Szczepionki przeznaczone dla dzieci w wieku od 0,5 roku do 4 lat przyjechały do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek.

 

"Zamówiliśmy 504 tys. dawek, z możliwością zwiększenia aprowizacji w miarę potrzeb" - poinformował wtedy na Twitterze szef resortu zdrowia.

 

Dzieci szczepione w ramię lub udo

W październiku preparaty dla najmłodszych dzieci produkowane przez Modernę i Pfizera otrzymały rekomendację Europejskiej Agencji Leków.

 

Preparat Moderny rekomendowany jest dla dzieci od 6 miesiąca życia do 4 lat, Moderny - od 6 miesiąca do 5 roku życia.

 

Szczepionka Moderny będzie podawana w dwóch dawkach w odstępie czterech tygodni. Z kolei zakupiona przez Polskę szczepionka Pfizera ma być podawana w trzech dawkach. Druga w odstępie trzech tygodni, a trzecia - co najmniej osiem tygodni po drugiej.

 

Europejska Agencja Leków zaleca, aby dzieci szczepić w ramię lub udo.

hlk/sgo / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie