Adam Niedzielski ocenia, na jakim etapie pandemii jesteśmy. Zapowiada drugą dawkę przypominającą

Polska
Adam Niedzielski ocenia, na jakim etapie pandemii jesteśmy. Zapowiada drugą dawkę przypominającą
Polsat News

Od 16 września wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12 roku życia, które przyjęły podstawowy schemat szczepień - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał weszliśmy teraz w okres "stabilizacji pandemii".

Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej ocenił stan pandemii w Polsce i w Europie oraz zapowiedział kolejne działania mające na celu przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi pandemii.

Niedzielski: Weszliśmy w okres stabilizacji pandemii

- W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem liczby zakażeń. To związane oczywiście z powrotem zwykłych aktywności, tj. praca czy powrót dzieci do szkół - mówił minister.

 

WIDEO: Niedzielski o czwartej dawce szczepionki

 

 

Dodał, że choć widać zwiększenie liczby zakażeń w ciągu doby, to po stronie liczby pacjentów hospitalizowanych nie widać wzrostu. - Tylko około 40 pacjentów znajduje się obecnie w tym najcięższym stanie - poinformował.

Szczepionki przeciw COVID-19. Kiedy druga dawka przypominająca?

- Sytuacja w Europie jest niejednoznaczna. W części Europy widzimy wzrosty, w innej spadki liczby zakażeń. Ale wszędzie charakterystyka tych zakażeń jest taka sama - widać wzrost zakażeń bez wzrostów hospitalizacji. Można powiedzieć, że weszliśmy w okres stabilizacji pandemii - oświadczył Niedzielski. 

 

Zapowiedział, że od 16 września wprowadzone zostaną szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12 roku życia, które przyjęły podstawowy schemat szczepień. - W ten sposób uzupełniamy te dotychczasowe zalecenia dotyczące osób z upośledzoną odpornością i osób w wieku powyżej 60 roku życia - dodał. 

 

- Dla tej pierwszej grupy wystawiliśmy już ponad 5 mln skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą. 1,6 mln skorzystało. Dopisując grupę powyżej 12 roku życia jutro wystawimy dla skierowania dla kolejnych 5,8 mln osób, czyli całkowita uprawniona do szczepień grupa pacjentów to jest blisko 11 mln pacjentów, z czego 1,5 mln osób zaszczepionych - mówił szef resortu zdrowia.

Niedzielski: Kolejna dawka szczepionki będzie nowym preparatem

Minister zdrowia zapowiedział też, że szczepienie czwartą dawką będzie już nowym preparatem, który jest wymierzony w Omikron w wersji BA.1.


- Jeśli chodzi o dostawy tej nowej wersji to na wrzesień mamy zagwarantowane 4 mln preparatów z czego mniej więcej pół na pół od dwóch różnych firm. Około 2 mln ze strony Pfizera i 2 mln ze strony Moderny - poinformował.

 

Szef resortu zdrowia oświadczył też, że w ostatnich dniach EMA (Europejska Agencja Leków - red.) podjęła decyzję o dopuszczeniu szczepień przeciwko wariantowi BA.4 i BA.5.

 

- Obie firmy deklarują, że już finalizują procesy pod kątem tego wariantu. Bardzo ważne jest to, że obydwie te szczepionki są oceniane w badaniach jako równie skuteczne przeciwko Omikronowi - zaznaczył Niedzielski.

 

Minister przypomniał na koniec, że szczepienie podstawowe nadal są wykonywane, natomiast pierwsza dawka przypominająca w miarę dostępności będzie już wykonywana drugim preparatem. 

nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie