RPA. Sądził, że pszczoły są jego przodkami. Mężczyzna zmarł po wielokrotnych użądleniach

Polska
RPA. Sądził, że pszczoły są jego przodkami. Mężczyzna zmarł po wielokrotnych użądleniach
Pixabay/maria-anne
W wyniku licznych ukąszeń mężczyzna zmarł

58-letni Nkosentsha Njimbana zmarł w swoim domu w miejscowości Qonce w RPA po "rozmowie" z pszczołami podczas tradycyjnej ceremonii. W niektórych kulturach afrykańskich uważa się, że przodkowie odwiedzają żyjących krewnych pod postacią pszczół lub jaszczurek, często po to, by ostrzec rodzinę przed zagrożeniem - przekazały media.

W posiadłości Njimbana zagnieździły się pszczoły, a on odebrał to jako znak, że przodkowie przyszli go odwiedzić.

 

Znawca lokalnej tradycji Loyiso Nqevu powiedział, że pojawienie się pszczół może oznaczać gniew przodków.

 

Po konsultacji z sangomą, tradycyjnym uzdrowicielem wśród ludu Zulu, mężczyzna uznał, że należy wykonać rytuał rozpraszania pszczół - aby spróbować zinterpretować ich wiadomość - przekazał portal dailymail.

"Nie wiemy, dlaczego pszczoły były na niego tak wściekłe"

- Niepowodzenie w rozszyfrowaniu wiadomości przodków mogło spowodować, że pszczoły zwróciły się przeciwko niemu - powiedział Nqevu.

 

- To najbardziej bolesna rzecz, jaka kiedykolwiek spotkała naszą rodzinę - powiedział brat zmarłego. - Nie rozumiemy dlaczego były na niego tak wściekłe. Przecież witał je w swoim domu. Nigdy nie próbował ich brutalnie przepędzić - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: RPA. Złodzieje ukradli całą szkołę. Zabrali każdy element

 

Według tradycyjnych uzdrowicieli, duchy przodków mogą reinkarnować się nie tylko jak pszczoły, ale także jako jaszczurki.

 

Znawca lokalnej tradycji powiedział, że gdy zwierzęta te wejdą do domu, rodzina musi skonsultować się z tradycyjnymi uzdrowicielami, aby dowiedzieć się, jaką ceremonię należy wykonać.

"Nie dzwonisz po służy, bo pszczoły są twoimi gośćmi"

Jedna z metod polega na tym, że głowa rodziny idzie do roju pszczół ze szklanką napoju gazowanego, cukrem na talerzu lub szklanką alkoholu i stawia je przed pszczołami. Wiele z ceremonii może dużo kosztować, a rodziny muszą oszczędzać miesiącami, by móc sobie na nie pozwolić.

 

Społeczność Xhosa, do której należy także przywódca RPA Nelson Mandela, praktykują tradycyjną medycynę, a także szereg rytuałów, takich jak obrzezanie.

 

ZOBACZ: Argentyna. "Obława" na dzikie pumy. Zamknięte szkoły, apele o pozostanie w domach

 

- Jeśli jesteś osobą Xhosa, nie uciekasz i nie dzwonisz do pracowników miejskich, aby usunęli pszczoły, ponieważ są one twoimi gośćmi - powiedział Nqevu. - Rodzina warzy umqombothi - rodzaj tradycyjnego piwa - którego przygotowanie zajmuje około czterech dni, po czym ofiarowuje je pszczołom - dodał.

 

Pszczoły w tym momencie ceremonii powinny odlecieć, ale zamiast tego zaatakowały Njimbanę.

 

Znawca lokalnej tradycji powiedział, że mogło się tak stać, ponieważ rodzina była zbyt pochopna i nie zrozumiała w całości przesłania przodków.

 

ZOBACZ: RPA: Janusz Waluś został warunkowo zwolniony z więzienia

 

Rzecznik policji w Eastern Cape brygadier Thembinkosi Kinana powiedział, że służby rozpoczęły dochodzenie w sprawie zgonu mężczyzny. Gmina wezwała ludzi do informowania specjalnych służb, by usunąć niechcianych lokatorów ze swoich domów.

 

- Ludzie giną od użądleń pszczół. Te zwierzęta stają się dość szybko agresywne, gdy niedoświadczona osoba próbuje je usunąć - powiedział Siani Tinley, dyrektor ds. mieszkańców.

 

- Pszczelarze wiedzą, jak rozumieć pszczoły i jak je przenieść w sposób bezpieczny - przekazał. Tinley dodał, że wielokrotne użądlenia pszczół mogą być śmiertelne, jeśli nie otrzyma się pomocy medycznej.

mbl/ sgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie