RPA: Janusz Waluś został warunkowo zwolniony z więzienia

Świat
RPA: Janusz Waluś został warunkowo zwolniony z więzienia
East News/ Cobus Bodenstein
Janusz Waluś podczas rozprawy w 1997 roku

Janusz Waluś został w środę warunkowo zwolniony z więzienia - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości RPA. Polski imigrant blisko 30 lat temu zabił działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego.

Janusz Waluś musi zostać zwolniony z więzienia - taką decyzję pod koniec listopada podjął sąd w Republice Południowej Afryki. W 1993 roku Polak został skazany za zabójstwo działacza komunistycznego Chrisa Haniego.

 

Do zabójstwa Chrisa Haniego doszło 10 kwietnia 1993 roku. Morderstwa dokonano na zlecenie lidera Partii Konserwatywnej Clive'a Derby-Lewisa. Podżegał on Walusia do zbrodni i dostarczył mu broń. Obydwaj zostali skazani na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie w 2000 roku - podaje portal Channelafrica.

 

29 listopada Janusz Waluś został zaatakowany nożem przez współwięźnia.

 

ZOBACZ: Janusz Waluś warunkowo zwolniony. Sąd w RPA wydał wyrok


"Janusz Waluś został zaatakowany nożem. Szczegółowy raport zostanie opublikowany później, ale na razie wiadomo, że Waluś jest w stanie stabilnym i pod opieką medyczną. Podejrzewa się, że Waluś został zaatakowany przez współwięźnia z tego samego bloku. W tej sprawie będzie prowadzone śledztwo" - podał w oficjalnym komunikacie Departament Służb Więziennych RPA.

Kim jest Janusz Waluś? 

Janusz Waluś urodził się w 1953 roku. Do RPA wyemigrował w ślad za swoim ojcem i bratem w 1981 roku. Mężczyźni na początku prowadzili wspólnie niewielką hutę szkła. Gdy biznes przestał być rentowny, Waluś zaczął pracę jako kierowca ciężarówki. 

 

Waluś przyjął południowoamerykańskie obywatelstwo w 1986 roku. Wstąpił do Afrykanerskiego Ruchu Oporu, czyli organizacji neonazistowskiej. 

 

W 2017 roku Janusz Waluś zrzekł się południowoamerykańskiego paszportu. Liczył, że zostanie przedterminowo zwolniony i wróci do Polski. Wtedy jednak sąd nie zdecydował się na jego zwolnienie. 

 

an/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie