Dzierzgoń. Z dnia na dzień zamknięto zabytkowy wiadukt. Wojewoda chce remontu, weto konserwatora

Polska
Dzierzgoń. Z dnia na dzień zamknięto zabytkowy wiadukt. Wojewoda chce remontu, weto konserwatora
Polsat News
Zamknięty wiadukt w miejscowości Dzierzgoń

Drogowcy zamknęli wiadukt w miejscowości Dzierzgoń na drodze łączącej Malbork z Suszem, ponieważ stara konstrukcja grozi zawaleniem. Pomorski wojewoda domaga się remontu, ale zielonego światła nie wydaje konserwator zabytków. Mieszkańcy muszą więc pogodzić się z objazdami, nadrabiając kilkanaście kilometrów. - To jest nienormalne - ocenia jeden z nich. Materiał "Wydarzeń".

O tym, że wiadukt jest w złym stanie wiadomo było od dawna. Mieszkańcy jednak mówią, że zostali zaskoczeni, bo z godziny na godzinę został zamknięty dla aut osobowych i ciężarowych. Mostem nadal można poruszać się pieszo czy rowerem, ale autem - nie.

 

Mieszkańcy najbardziej narzekają nie na to, że muszą nadłożyć kilkanaście kilometrów, by dojechać do domu czy do pracy, ale na fatalne - według nich - oznaczenia objazdów.

 

ZOBACZ: Rawa Mazowiecka. Pijany kierowca TIR-a zaproponował policji łapówkę

 

- Tak z dnia na dzień mogli zamknąć? To jest chore, objazdu nie ma, nie ma nic. To jest nienormalne - mówi jeden z kierowców.

 

Drugi opowiada, jak próbują sobie radzić: - Podwiozłem kolegę, z drugiej strony (wiaduktu - red.) drugi kolega go odebrał. 

 

Problem z zabytkowym wiaduktem. Konserwator chce mniejszej nośności

Do kiedy będzie funkcjonował ten stan rzeczy? Tego nie wiadomo. Były plany i budowy nowej przeprawy oraz przebudowy tego istniejącego. Problem polega na tym, że most jest zabytkowy, a konserwator zabytków te ostatnie projekty wstrzymał. 

 

- Przygotowana jest koncepcja remontu drogi nr 515 do wiaduktu i osobna dokumentacja na remont tego wiaduktu istniejącego. Zarząd Dróg Wojewódzki w Gdańsku przygotował koncepcję na remont, aby była ona dostosowana do ruchu, który się tamtędy odbywa - mówiła Aleksandra Kun z Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu.

 

ZOBACZ: Łódź. Sąd dyscyplinarny zawiesił adwokata od "trumny na kółkach"

 

Jak uściśliła, "konserwator zabytków nie zgadza się na remont tej kładki w zaproponowanym tak kształcie". - Proponuje odtworzenie tego wiaduktu na starych zasadach, o dużo mniejszej nośności - stwierdziła.

 

Pod wiaduktem ma powstać na razie tymczasowa droga, ale najwcześniej będzie to za pół roku.

pgo/wka / Wydarzenia / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie