Janusz Waluś warunkowo zwolniony. Sąd w RPA wydał wyrok

Świat
Janusz Waluś warunkowo zwolniony. Sąd w RPA wydał wyrok
WALTER DHLADHLA/AFP/East News
Janusz Waluś został skazany w 1993 roku

Janusz Waluś musi zostać zwolniony z więzienia - taką decyzję podjął sąd w Republice Południowej Afryki. W 1993 roku Polak został skazany za zabójstwo działacza komunistycznego Chrisa Haniego.

Janusz Waluś musi zostać zwolniony w ciągu 10 dni - zdecydował sąd.  

Janusz Waluś skazany na dożywocie

Waluś został skazany na dożywocie za zabójstwo Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej, które miało miejsce 10 kwietnia 1993 roku.

 

ZOBACZ: USA. Pedofil skazany za molestowanie kilkuletniego dziecka. Wyrok: 610 lat więzienia

 

Morderstwa dokonano na zlecenie lidera Partii Konserwatywnej Clive'a Derby-Lewisa. Podżegał on Walusia do zbrodni i dostarczył mu broń. Obydwaj zostali skazani na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie w 2000 roku - podaje portal Channelafrica. 

Janusz Waluś. Kim jest?

Janusz Waluś urodził się w 1953 roku. Do RPA wyemigrował w ślad za swoim ojcem i bratem w 1981 roku. Mężczyźni na początku prowadzili wspólnie niewielką hutę szkła. Gdy biznes przestał być rentowny, Waluś zaczął pracę jako kierowca ciężarówki. 

 

ZOBACZ: Waluś nie wyjdzie na warunkowe zwolnienie. Pozostanie w więzieniu w RPA

 

Waluś przyjął południowoamerykańskie obywatelstwo w 1986 roku. Wstąpił do Afrykanerskiego Ruchu Oporu, czyli organizacji neonazistowskiej. 

 

W 2017 roku Janusz Waluś zrzekł się południowoamerykańskiego paszportu. Liczył, że zostanie przedterminowo zwolniony i wróci do Polski. Wtedy jednak sąd nie zdecydował się na jego zwolnienie. 

dsk/pgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie