2,5 tysiąca martwych fok na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Media mówią o katastrofie ekologicznej

Świat
2,5 tysiąca martwych fok na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Media mówią o katastrofie ekologicznej
Aboutaleb Nadri/Wikimedia CC
Foka kaspijska jest zagrożona wyginięciem

Liczba martwych fok na wybrzeżu Morza Kaspijskiego wzrosła do 2,5 tysiąca. Rosyjskie ministerstwo zasobów naturalnych i środowiska tłumaczy masową śmierć zwierząt "czynnikiem naturalnym", mimo że wszystko wskazuje na katastrofę ekologiczną - podaje białoruski niezależny portal informacyjny NEXTA.

Około 2,5 tysiąca zagrożonych wyginięciem martwych fok zostało znalezionych na rosyjskim wybrzeżu Morza Kaspijskiego - przekazała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na władze regionu Kaukazu Północnego.  

 

ZOBACZ: "Selfie z foką to nie pamiątka. To wstyd". Jak zachować się, gdy spotkamy na plaży dzikie zwierzę?


Foki wypłynęły na wybrzeżu rosyjskiej republiki Dagestanu, wzdłuż Morza Kaspijskiego. Urzędnicy regionalni początkowo utrzymywali, że znaleziono 700 martwych fok, ale rosyjskie ministerstwo zasobów naturalnych i środowiska zwiększyło tę liczbę do około 2,5 tysiąca.

Martwe foki. Rosyjskie władze mówią o czynnikach naturalnych

Ministerstwo oświadczyło, że zwierzęta zginęły z powodu "czynników naturalnych" i ostrzegło, że liczba martwych fok może być znacznie wyższa.  


Jak podaje RIA Novosti, inspektorzy patrolowali wybrzeże w poszukiwaniu dodatkowych martwych fok, a specjaliści z Kaspijskiego Centrum Ochrony Środowiska analizowali próbki pobrane z ciał zwierząt, aby ustalić przyczynę ich śmierci.  

 


Według władz rosyjskiej prowincji Dagestan, nie jest jasne, dlaczego doszło do masowych zgonów, ale prawdopodobnie wynika to z przyczyn naturalnych


Jak przekazało ministerstwo zasobów naturalnych i środowiska, wygląd fok wskazuje na to, że zmarły około dwa tygodnie temu i nie było "żadnych oznak gwałtownej śmierci, ani pozostałości sieci rybackich"


Kilka poprzednich przypadków masowej śmierci fok zostało przypisanych przyczynom naturalnym. Kazachstan, który ma długą linię brzegową Morza Kaspijskiego, zgłosił w tym roku co najmniej trzy takie incydenty. 

Foka kaspijska: gatunek zagrożony wyginięciem

Dane na temat liczebności fok w Morzu Kaspijskim znacząco się różnią. Rosyjska Federalna Agencja Rybołówstwa twierdzi, że liczba fok kaspijskich wynosi od 270 do 300 tysięcy, podczas gdy Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska szacuje ich liczbę na 70 tysięcy

 

ZOBACZ: Coroczna rzeź fok w Kanadzie. Protest obrońców praw zwierząt


Foki kaspijskie, jedyne ssaki występujące w Morzu Kaspijskim, od 2008 roku widnieją w czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN)

adn/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie