Konto Radia Maryja na Facebooku zostało zablokowane. Na dzień przed 31. urodzinami

Polska
Konto Radia Maryja na Facebooku zostało zablokowane. Na dzień przed 31. urodzinami
Archidiecezja Krakowska/Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska
Radio Maryja z powodu blokady zniknęła z Facebooka na ponad dobę

W czwartek wieczór administratorzy profilu społecznościowego Radia Maryja na Facebooku otrzymali komunikat o zawieszeniu konta. Zdaniem przedstawicieli rozgłośni blokada "nie ma merytorycznego uzasadnienia". Przez ponad dobę na profilu toruńskiego radia nie pojawił się żaden post. Konto zostało odblokowane dopiero w sobotę rano - w dzień 31. urodzin katolickiej stacji.

W przededniu 31. rocznicy powstania Radia Maryja społecznościowe konto rozgłośni na Facebooku zostało zablokowane. "Od czwartkowego wieczora dziennikarze Radia Maryja nie mogą publikować na facebookowym profilu żadnych treści. Nie ma merytorycznego uzasadnienia blokowania katolickiej rozgłośni w sieci społecznościowej" - brzmi komunikat na stronie radia.

 

Do decyzji internetowej platformy odniosła się dr Jolanta Hajdasz z Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W wypowiedzi cytowanej przez rozgłośnię o. Tadeusza Rydzyka przekazała, że nie jest to zgodne "z przepisami polskimi, unijnymi, niezgodne z zasadą wolności słowa ani z jakąkolwiek zasadą, na podstawie której powstały media społecznościowe, jak m.in. Facebook".

 

ZOBACZ: Czarnek: gdyby nie Radio Maryja, przejechałby nas walec laicyzacji jak na Zachodzie

 

Dyrektorka Centrum uważa, że tego typu media społecznościowe jak Facebook regularnie "nadużywają swojej pozycji", a "Radio Maryja jest podmiotem działającym od wielu lat w przestrzeni publicznej, który transparentnie publikuje wszystko, podpisując imieniem i nazwiskiem swoich przełożonych, redaktorów, bardzo często dziennikarzy, więc nie ma mowy o żadnym niebraniu odpowiedzialności za swoje publikacje".

Blokada Radia Maryja na Facebooku. Za "mówienie prawdy"

Toruńskie radio podkreśla, że to kolejny raz, gdy "dochodzi do ograniczania wolności słowa w mediach społecznościowych Radia Maryja". Katolicka stacja ma być blokowana za "mówienie prawdy" na temat małżeństwa i rodziny oraz za to, że "broni dzieci nienarodzonych, a tym samym sprzeciwia się deprawacji, jakiej dopuszcza się lobby LGBT i proaborcyjne" - czytamy na stronie rozgłośni.

 

Winą za blokadę tego typu treści radio obarcza "lewicowych działaczy i polityków". Jak uzasadniają przedstawiciele radia, "według wielu ekspertów w ten sposób naruszają oni wolność wypowiedzi i wyrażania poglądów innych niż te lewicowo-liberalne".

 

ZOBACZ: Zawiadomienie ws. urodzin Radia Maryja. Jest decyzja prokuratury

 

W sobotę rano Radio Maryja poinformowało o usunięciu blokady z konta rozgłośni na Facebooku: "Bezpodstawna blokada, która rozpoczęła się kilkadziesiąt godzin przed uroczystościami 31. rocznicy powstania rozgłośni, dobiegła końca" - ogłosiła rozgłośnia.

 

W ocenie radia oraz dr Hajdasz "działania Facebooka wymierzone w Radio Maryja były perfidnym i skandalicznym nadużyciem".

Urodziny Radia Maryja. Zaproszeni wierni i politycy

Facebook odblokował profil rozgłośni Rydzyka tuż przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów związanych z urodzinami Radia Maryja, która została założona przez kontrowersyjnego redemptorystę dokładnie 31 lat temu.

 

ZOBACZ: Tadeusz Rydzyk: dziękujemy Ci, Matko Najświętsza, za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata

 

Uroczystości odbędą się w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu, gdzie tradycyjnie zaplanowano mszę świętą oraz wspólną celebrację rocznicy wraz z pielgrzymami, którzy przyjechali na tę uroczystość również z zagranicy oraz zaproszonymi na obchody politykami obozu rządzącego.

 

Wydarzenie rozpocznie się w samo południe odmówieniem różańca. W dalszej części programu przewidziany jest koncert w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków oraz prezentacja Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

map/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie