Otwarcie geotermii w Toruniu. O. Rydzyk: To jest tak moje, jak Księżyc

Polska
Otwarcie geotermii w Toruniu. O. Rydzyk: To jest tak moje, jak Księżyc
Telewizja Trwam
Minister Jacek Sasin i o. Tadeusz Rydzyk

W środę otwarto i poświęcono ciepłownię geotermalną o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu. - To przedsięwzięcie, tak jak wiele poprzednich i jak głęboko wierzę, przyszłych, powstało dzięki jego wizjonerskiej myśli - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników konferencji odbywającej się po uroczystym otwarciu.

W otwarciu elektrociepłowni wzięli udział m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz Lidia Kochanowicz-Mańk z Lux Veritatis. Fundacja ma niemal 100 proc. udziałów w spółce Geotermia Toruń.

 

Inwestycja ma swój początek w 2008 roku. W marcu 2022 zakończyły się próby rozruchowe geotermii. 

 

Po otwarciu elektrociepłowni rozpoczęto konferencję "Bezpieczeństwo energetyczne Polski".

 

Dyrektor biura prezydialnego PiS Michał Moskal przeczytał list od nieobecnego na wydarzeniu prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, który inwestycję o. Tadeusza Rydzyka nazwał "wizjonerską".

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Niemcy próbują budować barykadę, którą przyjdzie nam forsować

 

"Pragnę wyrazić moją ogromną radość, że śmiałe słowo, które zainspirowało i zainicjowało to wspaniałe przedsięwzięcie, stało się ciałem. Dzisiejsza ceremonia zwieńcza wieloletnie wysiłki i starania o tę geotermalną inwestycję. (...) To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby budowa toruńskiej ciepłowni nie miała patrona w osobie czcigodnego ojca Tadeusza Rydzyka. To przedsięwzięcie, tak jak i wiele poprzednich i jak głęboko wierzę, przyszłych, powstało dzięki jego wizjonerskiej myśli, żelaznej woli, niespożytej energii i wyjątkowej zdolności jednoczenia wokół zbożnej sprawy tylu ludzkich serc oraz umysłów" - napisał Kaczyński.

 

"Oddanie do użytku tej geotermalnej ciepłowni jest elementem dużo większej całości, jaką jest troska o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Rozwijanie geotermii w ramach energetyki odnawialnej jest niezbywalną częścią tych starań, co znalazło wyraz w przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 'Wieloletniego Programu Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce'" - stwierdził.

O. Tadeusz Rydzyk o negatywnych komentarzach

O. Tadeusz Rydzyk w krótkim przemówieniu podczas spotkania mówił o negatywnych komentarzach nt. jego działalności, które ukazują się w mediach. - Mogę pokazać nasze archiwum. Rocznie około trzy tysiące wypowiedzi złych, kłamliwych w prasie - stwierdził.

 

ZOBACZ: Ojciec Rydzyk: skazanie dyrektor Fundacji Lux Veritatis to sprawa polityczna

 

Odnosząc się dalej do swojej działalności i otwarcia nowej inwestycji, czyli geotermalnej ciepłowni, powiedział: - To jest nie dla nas. Ja nie wiem, czy jutro nie umrę. Albo dzisiaj. A to zostaje. Kościół zostaje, uczelnia zostaje, a oni piszą "uczelnia Rydzyka". A to jest tak moje, jak Księżyc jest mój.

 

Geotermia Toruń podpisała długoletnią umowę z PGE Toruń na dostarczenie ciepła. Będzie ono stanowiło około 8 proc. w systemie ciepłowniczym PGE Toruń.

 

Jak podaje oficjalny portal miasta Toruń, Geotermia ociepli kompleks w Porcie Drzewnym, gdzie mieszczą się Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość. Ciepłownia wyposażona została także w piec, który pozwoli dodatkowo zwiększyć temperaturę wody, aby możliwe było ogrzewanie nią części Torunia

an/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie