Kułeba dla Polsat News: Zaczęliśmy rozmowy o Patriotach z Niemcami

Polska
Kułeba dla Polsat News: Zaczęliśmy rozmowy o Patriotach z Niemcami
Polsat News
Dmytro Kułeba poinformował w Polsat News, że Ukraina zabiega o rozlokowanie Patriotów na jej terytorium.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział Polsat News, że Kijów "wspiera polski pomysł, by rozmieścić Patrioty na Ukrainie". - To najlepszy sposób, by chronić nie tylko Ukrainę, ale Polskę i inne kraje NATO - powiedział. - Zaczęliśmy rozmowy z Niemcami na ten temat. Podnieśliśmy te kwestie w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi, bo to do nich należy technologia Patriot - dodał.

Agnieszka Laskowska: Panie ministrze, co pan sądzi na temat tego sporu, który mamy w Polsce z Niemcami na temat systemu Patriot i tego, gdzie powinien być rozmieszczony?

 

Dmytro Kuleba: Wspieramy polski pomysł, by rozmieścić Patrioty w Ukrainie, bo to jest najlepszy sposób, by chronić nie tylko Ukrainę, ale też Polskę i inne europejskie, i natowskie kraje. Zaczęliśmy rozmowy z Niemcami na ten temat. Podnieśliśmy te kwestie w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi, bo to do nich należy technologia Patriot. Wykorzystuję też spotkania ministrów NATO i OBWE do rozmów z każdym, kto może nam pomóc w podjęciu pozytywnych decyzji w sprawie dostarczenia Patriotów do Ukrainy.

 

Słyszałam niemieckiego ministra gospodarki, który powiedział, że oczywiście Zachód powinien Ukrainę zbroić, ale on ma jednocześnie pewne wątpliwości, ponieważ ta broń będzie zabijać ludzi, zabijać rosyjskich żołnierzy. Co pan o tym sądzi?

 

Kto to powiedział? Robert Habeck?

 

ZOBACZ: Szwecja. Eksplozje przy rurociągach Nord Stream. Prokuratura: To była eksplozja zewnętrzna

 

Tak.

 

Po pierwsze, pan Habeck to dobry przyjaciel i udowodnił przez minione dziewięć miesięcy, że robi wszystko, co może, by pomoc Ukrainie zwyciężyć w tej wojnie przeciwko Rosji. Po drugie - nie znam dokładnie kontekstu jego słów, ale już dostaliśmy od Niemiec sporo broni, która pomaga nam… tak, zabijać Rosjan, którzy najechali nasz kraj. To prawo chronione w karcie ONZ, by niszczyć wroga, który cię najechał, który dopuścił się aktu agresji. Wątpię wiec, że Robert jest przeciwko dostarczaniu broni do Ukrainy

 

WIDEO - Dmytro Kułeba dla Polsat News

 

 

Nie, nie. On nie jest przeciwny, ale mówi że to on podpisuje decyzje o dostawach broni i stąd czuje się za to odpowiedzialny.

 

Tak, ale trzymając się tej logiki, jeśli ludzie nie podejmują takich decyzji, to jeszcze więcej Ukraińców będzie umierać, będzie gwałconych, będzie torturowanych i zabijanych przez rosyjską armię okupacyjną. Musimy być spójni w analizowaniu tej sytuacji. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości co do tego, że broń służy do zabijania Rosjan, którzy zaatakowali suwerenne państwo i dopuszczają się masowych zbrodni, to powinien też przyznać, że nie dając broni pomaga Rosjanom, którzy zaatakowali Ukrainę, by zabijali, torturowali i niszczyli nasz kraj, ukraińskich cywilów. Bądźmy spójni w naszych analizach.

 

ZOBACZ: Putin wzmacnia reżim. Ustawa o "zagranicznych agentach" wchodzi w życie

 

Panie ministrze, jeszcze jedno pytanie, jaka jest obecnie sytuacja na Ukrainie, jak wyglądają dostawy energii, dostawy wody do ukraińskich domów?

 

Rozmawiamy w momencie, kiedy mój asystent poinformował mnie, że w Ukrainie rozległy się syreny alarmowe więc istnieje ryzyko kolejnego ataku rakietowego. To nasza codzienność, nauczyliśmy się żyć pod rosyjskimi pociskami, teraz uczymy się jak żyć bez elektryczności i dostaw wody. To bardzo trudne, zwłaszcza w środku zimy - to jest dowód ludobójstwa popełnianego przez Rosję, ale wiemy, jak wysoka jest stawka i poradzimy sobie. To będzie bolesne, ale przetrwamy wszystkie te trudności i oczywiście będzie nam łatwiej, jeśli nasi przyjaciele, w tym Polska, będą kontynuować swoją pomoc.

 

Panie ministrze czekam na nasze kolejne spotkanie, mam nadzieję, że to będzie już wkrótce i powie mi pan, że Ukraina jest wolna, niepodległa i gotowa do odbudowy.

 

Przyjedzie pani do Kijowa i tam pani to powiem.

hlk/Polsat News/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie