Rosja. Siergiej Szojgu poinformował o zwiększeniu wydatków na zbrojenia

Świat
Rosja. Siergiej Szojgu poinformował o zwiększeniu wydatków na zbrojenia
Aleksandr Markin/Wikipedia.Commons/Zdj. ilustracyjne
Samolot bojowy Su-30

Plan zamówień obronnych Rosji na 2023 rok wzrośnie o 50 proc., aby zapewnić wojskom rosyjskim 97-procentowe zaopatrzenie w uzbrojenie i sprzęt wojskowy - powiedział w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Szef rosyjskiego resortu obrony zaznaczył, że ważną rolę odgrywa utrzymanie produkcji na pełnych obrotach i zapewnienie szybkich dostaw dla armii. Podkreślał potrzebę kontynuowania modernizacji i rozwoju najnowocześniejszych broni, żeby wykorzystać ten potencjał podczas "specjalnej operacji wojskowej". 

 

"Plan zamówień obronnych jest oparty na państwowym programie uzbrojenia kraju. Zakres planu zamówień obronnych nie jest ujawniony. Obecny państwowy program zbrojeniowy obowiązuje w latach 2018-2027" - podaje agencja ITAR-TASS. Budżet programu wynosi 330 mld dol. 

Szojgu: Potrzeba optymalizacji kontraktów 

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podczas posiedzenia kolegium resortu powiedział, że wojna w Ukrainie i mobilizacja spowodowały konieczność "optymalizacji" obowiązujących obecnie kontraktów. 

 

- Podjęte działania zapewniają realizację zamówienia obronnego w co najmniej 99 procentach - powiedział Szojgu. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Anektowany przez Kreml Chersoń bez Rosjan? Niespodziewane oświadczenie Szojgu

 

Tymczasem w mediach pojawiają się informacje, że mobilizowani rosyjscy żołnierze narzekają na brak kompletnego umundurowania czy wyposażenia. 

 

Szojgu przekazał, że na stu poligonach w Rosji i na Białorusi trzy tysiące instruktorów wyszkoliło 300 tys. zmobilizowanych. - Żołnierze zdobyli wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego wykonywania zadań bojowych i specjalnych zarówno samodzielnie, jak i w ramach jednostek - powiedział. 

ap/prz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie