Francja chce osądzić rosyjskich zbrodniarzy. Zapowiada współpracę z Ukrainą

Polska
Francja chce osądzić rosyjskich zbrodniarzy. Zapowiada współpracę z Ukrainą
PAP/Viacheslav Ratynskyi, EPA/MICHAEL REYNOLDS

Francja rozpoczęła współpracę z partnerami międzynarodowymi - w tym z Ukrainą - nad propozycją powołania wyspecjalizowanego trybunału do badania rosyjskich zbrodni wojennych - poinformowało MSZ w Paryżu. To odpowiedź na środową zapowiedź szefowej Komisji Europejskiej.

Francuska dyplomacja uznała, że walka z bezkarnością za zbrodnie popełnione w Ukrainie po rosyjskiej agresji jest priorytetem. Paryż zmobilizował się do wsparcia zarówno ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości, jak i Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Ten organ jest kompetentny do prowadzenia bezstronnych i niezależnych śledztw, które pomogą w pociągnięciu do odpowiedzialności winnych. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Cały kraj odcięty od zasilania. Masowa awaria też w Mołdawii

 

"W sprawie propozycji powołania specjalnego trybunału ds. rosyjskiej zbrodni agresji na Ukrainie rozpoczęliśmy współpracę z naszymi europejskimi i ukraińskimi partnerami. Będzie to - jak podkreśla przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen - kwestia uzyskania jak najszerszego konsensusu w ramach społeczności międzynarodowej" – czytamy w oświadczeniu podanym przez Ukrinform.

Rosyjskie zbrodnie w Ukrainie. Von der Leyen zapowiada utworzenie trybunału

Komunikat Paryża nawiązuje do środowej propozycji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Jak przekazała, ​​UE zaproponowała utworzenie wyspecjalizowanego trybunału do zbadania rosyjskich zbrodni dokonanych podczas agresji na Ukrainę. Organ miałby być wspierany przez ONZ. 

 

Tego samego dnia szefowa KE zapowiedziała prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Kijów otrzymał nowoczesne, naprowadzane laserowo pociski Brimstone

 

"Rosja musi również zapłacić finansowo za zniszczenia, które spowodowała. Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju" - czytamy w oświadczeniu szefowej KE.

 

Komisja stwierdza w oświadczeniu, że ma "środki, żeby zmusić Rosję do zapłaty" i przypomina, że zablokowała do tej pory 300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego. Zamrożone zostały też majątki oligarchów o wartości 19 mld euro. 

Sąd przed, którym ma stanąć Putin

W połowie października media informowały, że w Hadze tworzony jest specjalny trybunał, którego zadaniem będzie osądzenie dyktatora i całego kierownictwa politycznego Rosji za zbrodnię agresji na Ukrainę.

 

Wówczas Oleg Gawrisz, członek ukraińskiej grupy roboczej ds. utworzenia specjalnego trybunału tłumaczył, że "międzynarodowy trybunał karny w Hadze może sądzić za zbrodnie wojenne, czyli morderstwa, gwałty, grabieże". Inaczej wygląda sprawa w przypadku rosyjskich władz, które odpowiadają za napaść na Ukrainę. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Wicepremier Wereszczuk wezwała mieszkańców wyzwolonego Chersonia do ewakuacji

 

- Ten sąd nie może rozpatrzyć zbrodni agresji, za które można postawić w stan oskarżenia Władimira Putina i całe najwyższe kierownictwo polityczne Rosji. Mógłby, gdyby Rosja ratyfikowała umowy tzw. Karty rzymskiej, jednak tego nie zrobiła i nie zamierza - mówił Gawrisz. 

 

Trybunał powstaje na wniosek Ukrainy. Sąd przed, którym stanąć ma Putin i jego polityczni wspólnicy mają stworzyć państwa, które podpiszą wspólne porozumienie. 

ap/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie