Wojna w Ukrainie. Ursula Von der Leyen: EBI zatwierdził 1,59 mld euro wsparcia dla Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Ursula Von der Leyen: EBI zatwierdził 1,59 mld euro wsparcia dla Ukrainy
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
EBI przeznacza 1,59 mld euro, wspieranych gwarancjami z budżetu UE, aby pomóc Ukrainie w naprawie najistotniejszej uszkodzonej infrastruktury

"Pomoże to odbudować infrastrukturę i wznowić działanie usług. I wspierać przyszłe projekty energetyczne, transportowe i edukacyjne" - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen informując, że Europejski Banki Inwestycyjny zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro.

"EBI, przy wsparciu budżetowym UE, zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro, przy czym 1 mld euro ma zostać natychmiast przekazany. Pomoże to odbudować infrastrukturę i wznowić działanie usług. I wspierać przyszłe projekty energetyczne, transportowe i edukacyjne" - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

 

ZOBACZ: Na Ukrainę czy do Ukrainy? Opinia Rady Języka Polskiego

 

EBI przeznacza 1,59 mld euro, wspieranych gwarancjami z budżetu UE, aby pomóc Ukrainie w naprawie najistotniejszej uszkodzonej infrastruktury.

 

 

Jest to drugi pakiet pomocy, który pomoże we wznowieniu i ponownym uruchomieniu najbardziej krytycznej infrastruktury, wzmocnieniu odporności kraju i utrzymaniu stabilności gospodarczej.

Minister finansów Ukrainy: Jestem wdzięczny EBI i Unii Europejskiej

"W dalszym ciągu utrzymujemy regularne kontakty z rządem Ukrainy, aby w razie potrzeby elastycznie pomagać. To kwestia inwestycji w przyszłość Ukrainy, przyszłość Europy i przyszłość wolnego świata – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, odpowiedzialna za operacje na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Chersoń: Ukraińcy zniszczyli mosty kontrolowane przez Rosjan

 

Sergii Marczenko, minister finansów Ukrainy, podkreślił, że aby odbudować Ukrainę, potrzeba silnego globalnego wsparcia i rosnącej pomocy finansowej.

 

"Jestem wdzięczny EBI i Unii Europejskiej za długoletnią współpracę i wsparcie finansowe oraz za trwanie z Ukrainą tak długo, jak to będzie potrzebne. Te 1,59 mld euro to kolejny znaczący wkład w pilne potrzeby finansowe kraju, który znajduje się pod bezprecedensową presją z powodu inwazji Rosji. Dzięki temu wsparciu finansowemu będziemy kontynuować prace nad odbudową zniszczonej infrastruktury, wznowieniem świadczenia usług komunalnych, w tym usług transportowych" - zaznaczył.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie