Rosja. Siergiej Naryszkin: Polska intensyfikuje przygotowania do zajęcia zachodniej Ukrainy

Świat
Rosja. Siergiej Naryszkin: Polska intensyfikuje przygotowania do zajęcia zachodniej Ukrainy
Svklimkin/commons.wikipedia

Polska intensyfikuje przygotowania do zajęcia terytoriów zachodniej Ukrainy - powiedział w rozmowie z agencją RIA Novosti szef rosyjskiego wywiadu Siergiej Naryszkin. Według jego propagandy prezydent Andrzej Duda polecił "odpowiednim służbom niezwłoczne przygotowanie oficjalnego uzasadnienia roszczeń".

Naryszkin powiedział, że rzeź wołyńska z 1943 roku ma być punktem wyjścia do roszczeń wobec zachodniej Ukrainy. Dalej stwierdził, że Polska chce przeprowadzić na tych terenach referenda, żeby uzasadnić "planowane przejęcia". 

 

Zdaniem szefa rosyjskiego wywiadu polskie kierownictwo polityczne działa intensywnie w obawie, że partnerzy z NATO zimą doprowadzą do negocjacji z Moskwą, a ewentualne porozumienie nie będzie mogło uwzględnić równocześnie interesów Polaków i Ukraińców. 

 

ZOBACZ: NYT: Pentagon stworzył w Polsce bazę. Naprawia sprzęt, którym walczy Ukraina

 

Według propagandy Naryszkina Warszawa ma być przekonana, że należy jej się hojna rekompensata za pomoc udzieloną Kijowowi w trakcie wojny.

"Starcia między polskimi a ukraińskimi nacjonalistami"

Naryszkin ostrzegł Polskę przed próbą zagarnięcia terytoriów zachodniej Ukrainy, bo historia "pełna jest gorzkich przykładów starć między polskimi a ukraińskimi nacjonalistami".


Już pod koniec kwietnia szef rosyjskiego wywiadu twierdził, że Waszyngton i Warszawa pracują nad planami ustanowienia przez Polskę wojskowo-politycznej kontroli nad terytoriami "historycznymi" w Ukrainie.

ap/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie