Poseł Jerzy Bielecki zrzekł się mandatu. Powinien trafić do wojewody Lecha Sprawki, ten odmówił

Polska
Poseł Jerzy Bielecki zrzekł się mandatu. Powinien trafić do wojewody Lecha Sprawki, ten odmówił
Lubelski Urząd Wojewódzki
Wojewoda lubelski Lech Sprawka

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zrzekł się pierwszeństwa do mandatu poselskiego, który należał mu się po rezygnacji posła PiS Jerzego Bieleckiego. - Podejmując tę decyzję kierowałem się odpowiedzialnością, wynikającą z sytuacji kryzysowej na terenie województwa lubuskiego - przekazał Lech Sprawka.

Po tym, jak poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Bielecki zrzekł się mandatu, zgodnie z kodeksem wyborczym, jego miejsce przypadło osobie, która w wyborach do Sejmu uzyskała kolejny najwyższy wynik na tej samej liście. 

 

W tym przypadku w sejmowej ławie powinien zasiąść obecny wojewoda lubelski Lech Sprawka. W poniedziałek poinformował on jednak, że zrzeka się prawa do pierwszeństwa do mandatu.

 

ZOBACZ: Warszawa. Protest przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 

- Zrzekam się przysługującego mi pierwszeństwa do mandatu okręgu wyborczego nr 6 na rzecz kandydata z listy kandydatów na posłów nr 2 Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów - powiedział Sprawka.

 

Dalej sprawka wyjaśnił, że przy podejmowaniu decyzji "kierował się odpowiedzialnością wynikającą z zakresu dynamiki sytuacji kryzysowej na terenie województwa lubelskiego".

 

"Nie jestem niezastąpiony"

Wyjaśnił też, że poruszona przez niego sytuacja kryzysowa wiąże się z działaniami w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy, skomplikowaną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, przedsięwzięciach związanych z łagodzeniem skutków inflacji i zaburzeń gospodarczych czy wypracowaniem procedury współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego wszystkich szczebli.

 

"Nie jestem, tak jak każdy z nas, niezastąpiony, ale procedura powołania nowego wojewody i proces wdrożenia do wspomnianych zadań od strony merytorycznej i organizacyjnej oraz nawiązania współpracy z wymienionymi różnymi podmiotami mogłaby spowodować wydłużenie realizacji zadań" - napisał na Facebooku.

 

ZOBACZ: W Sejmie zapadła ciemność. To wyraz solidarności z Ukrainą

 

W związku z odmową przyjęcia mandatu przez Lecha Sprawkę, przypadnie on kolejnej uprawnionej do tego osobie z listy Prawa i Sprawiedliwości, którą jest radny sejmiku województwa lubelskiego Leszek Kowalczyk.

mst / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie