Rosja. Zakaz "propagandy LGBT" i publicznych wzmianek o związkach homoseksualnych. Jest zgoda Dumy

Świat
Rosja. Zakaz "propagandy LGBT" i publicznych wzmianek o związkach homoseksualnych. Jest zgoda Dumy
Wikimedia/InkBoB/PAP/EPA/ALEXEI BABUSHKIN / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Rosyjski parlament przyjął ustawę zakazującą publicznego "propagowania LGBT, pedofilii i zmiany płci"

Niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła w czwartek w trzecim czytaniu poprawki do ustawy o tzw."propagandzie LGBT", rozszerzając odpowiedzialność karną na osoby w każdym wieku. Sprawcom grozi grzywna w wysokości 400 tys. rubli (ok. 30 tys. zł). Działacze na rzecz praw człowieka alarmują, że restrykcyjne przepisy wpłyną na treści w książkach, filmach, telewizji i mediach społecznościowych.

Przyjęte jednogłośnie przez Dumę Państwową dyskryminujące prawo zakazuje wszystkim Rosjanom promowania lub "chwalenia" związków jednopłciowych lub publicznego sugerowania, że są one "normalne".

 

Prezydent Władimir Putin od wielu lat stara się forsować wizerunek swojego kraju jako antytezę zachodnich liberalnych wartości, co udowodnił podpisując wcześniejszą ustawę zakazującą tak zwanej "propagandy gejowskiej", która była skierowana do niepełnoletnich.

 

ZOBACZ: Rosja wprowadza całkowity zakaz informowania o LGBT

 

Obrońcy praw człowieka twierdzą, że nowe przepisy rozszerzają represje wobec społeczności LGBTQ+ w Rosji i wpłyną na wszystko - od książek i filmów po posty w mediach społecznościowych, a nawet pokazy drag queen.

 

Pierwotna wersja ustawy przyjętej w 2013 roku zakazywała "propagandy nietradycyjnych stosunków seksualnych" wśród dzieci i młodzieży. Jak informuje CNN, nowa wersja dotyczyłaby również osób dorosłych.

Drakońskie prawo anty-LGBT w Rosji. Surowe grzywny dla łamiących przepisy

Osoby, które rozpowszechniają lub próbują rozpowszechniać to, co ustawa nazywa "propagandą LGBT", zostaną ukarane grzywną w wysokości do 400 tysięcy rubli (ok. 30 tysięcy złotych). Osoby prawne z kolei mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do pięciu milionów rubli, co stanowi równowartość 370 tysięcy złotych.

 

ZOBACZ: Rosja. Rząd chce karać za szerzenie "propagandy pedofilii i osób LGBT"

 

Zgodnie z ustawą cudzoziemcy mogą być aresztowani na okres do 15 dni lub deportowani. Restrykcyjne przepisy zostaną teraz przekazane Radzie Federacji (izbie wyższej rosyjskiego parlamentu), zanim ostatecznie trafią na biurko prezydenta Władimira Putina do podpisu.

Rosja krajem-homofobem. Europa protestuje i ostrzega

CNN przypomniał, że w 2017 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał rosyjskie tak zwane "prawo propagandy gejowskiej" za dyskryminujące, promujące homofobię i naruszające Europejską Konwencję Praw Człowieka.

 

ZOBACZ: Rosja: Sąd skazał dziennikarza na "propagandę" LGBT. Przeprowadził wywiad z gejem

 

Sąd stwierdził, że ustawa "nie służy żadnemu uzasadnionemu interesowi publicznemu", odrzucając sugestie, że publiczna debata na temat kwestii LGBT może wpłynąć na homoseksualizm dzieci lub zagraża moralności publicznej.

 

Homoseksualizm został zdekryminalizowany w Rosji w 1993 roku, ale homofobia i dyskryminacja są nadal powszechne w państwie Putina. Zajmuje ono 46. miejsce na 49 krajów europejskich pod względem integracji LGBTQ według organu nadzorującego ILGA-Europe (Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transpłci i Interpłciowości).

map/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie