Zaporoska Elektrownia Atomowa. Biały Dom: Rosja skłonna zwiększyć ryzyko incydentu

Świat
Zaporoska Elektrownia Atomowa. Biały Dom: Rosja skłonna zwiększyć ryzyko incydentu
commons.wikimedia.org/Maxim Gavrilyuk/GFDL
Niepewna sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

MAEA po raz drugi w tym tygodniu wypowiedziała się na temat "niepewnej" sytuacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W środę obiekt przeszedł w "tryb pełnego zaciemnienia". "Rosja jest skłonna zwiększyć ryzyko incydentu dotyczącego bezpieczeństwa nuklearnego" - zaznaczyła z kolei rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

"W weekend elektrownia została uszkodzona przez ciężki ostrzał, a w środę została zmuszona do przejścia w 'tryb pełnego zaciemnienia' z powodu ciągłych rosyjskich ataków rakietowych" - przypomina portal CNBC.

 

W związku z rosyjskimi ostrzałami na temat bezpieczeństwa elektrowni po raz drugi w tym tygodniu wypowiedziała się Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

"Niepewna sytuacja bezpieczeństwa jądrowego"

"Ostatni incydent w ZNPP podkreśla coraz bardziej niepewną i wymagającą sytuację bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w największej elektrowni jądrowej w Europie, do której doszło zaledwie kilka dni po wielokrotnym ostrzale" – cytuje dyrektora generalnego Rafael Mariano Grossiego CNBC. 

 

Grossi pokreślił, że bezpieczeństwo elektrowni wymaga zastosowania specjalnych procedur. Jednym z niezbędnych filarów bezpieczeństwa jądrowego podczas konfliktów zbrojnych jest zewnętrzne zasilanie obiektów. Elektrownia pracuje obecnie tak, jakby nastąpiła przerwa w zasilaniu poza terenem zakładu, opierając się na generatorach diesla.

 

ZOBACZ: Zaporoska Elektrownia Atomowa odłączona od sieci

 

"Reaktory potrzebują energii do chłodzenia i innych podstawowych funkcji związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną także wtedy, gdy są w trybie wyłączenia i nie wytwarzają już energii elektrycznej" – podała MAEA w oświadczeniu.

 

"W przypadku braku zasilania zewnętrznego mają do dyspozycji awaryjne generatory diesla, które mogą zapewnić rezerwę energii elektrycznej przez ograniczony czas, co najmniej 10 dni w przypadku ZEJ" - czytamy.

Biały Dom: Rosja skłonna zwiększyć ryzyko incydentu nuklearnego

Zaniepokojony sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest też Waszyngton. Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson zauważyła, że Rosja, która nie razi sobie na polu bitwy intensyfikuje ataki z powietrza na infrastrukturę energetyczną. Podkreślił, że to celowe działanie przed nadejściem zimy. 

 

Dodała, że  celem strategii reżimu Putina jest "zwiększenie cierpienia i śmierci ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci".

 

ZOBACZ: Ukraina. Zaporoska Elektrownia Atomowa. Radioaktywna chmura nad Polską w symulacji wypadku

 

Watson obawia się, że "Rosja jest skłonna zwiększyć ryzyko incydentu dotyczącego bezpieczeństwa nuklearnego, który może zaszkodzić nie tylko Ukrainie, ale dotknąć też całego regionu".

 

W środę ukraińskie ministerstwo energetyki informowało, że w wyniku ostrzału większość mieszkańców krajów została odcięta od prądu.

ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie