Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Tygodniowy raport ministerstwa - 23 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Tygodniowy raport ministerstwa - 23 listopada
Polsat News
W Polsce do tej pory odnotowano ponad 6,3 mln przypadków koronawirusa

O 2384 nowych przypadkach koronawirusa, wykrytych w naszym kraju od 17 listopada, poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. To mniej o niemal 20 niż w poprzednim raporcie. Jak dodał resort, zmarło 50 chorych na COVID-19, w tym 37 mających schorzenia współistniejące.

Najwięcej nowych infekcji SARS-CoV-2 pochodzi z województw mazowieckiego (294), śląskiego (268), dolnośląskiego (249), małopolskiego (192) i wielkopolskiego (184).

Prawie 120 tysięcy zgonów chorych na COVID-19

Od początku pandemii wykryto 6 347 590 zakażeń koronawirusem, w tym 118 242 śmiertelnych. Z infekcji wyzdrowiało 5 335 886 osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni wykonano 6566 testów. 

 

ZOBACZ: Antarktyda. Wybuch epidemii Covid-19 na stacji badawczej McMurdo. Prace zawieszone

 

Poprzedni raport Ministerstwa Zdrowia, dotyczący okresu od 10 do 16 listopada, mówił o 2403 nowych zakażeniach i 47 zgonach.

Maseczki nadal obowiązkowe w szpitalach. "To znakomity pomysł"

Obowiązek noszenia maseczek - jako ostatnia restrykcja covidowa - pozostał jeszcze w szpitalach, aptekach i innych placówkach medycznych. Będzie ważny co najmniej do końca marca 2023 roku.

 

Kontekst jest nie tylko związany z koronawirusem - chodzi również o ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa grypy. prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Wariant Cerber BQ.1.1 szybko rozprzestrzenia się w Niemczech

 
- To jest znakomity pomysł. Wszyscy ludzie, którzy są w szpitalu, z definicji mają obniżoną zdolność obrony własnego układu immunologicznego. Ten najprostszy, elementarny gest, który chroni osobę, z którą się kontaktujemy przed przelotem różnego rodzaju patogenów, jest niesłychanie ważny - mówił w Polsat News prof. Paweł Januszewicz, pediatra, konsultant medyczny Fundacji Polsat. 


Jak dodał, "zasada DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka) powinna dalej obowiązywać w szpitalach". - Bez względu na to, czy jest pandemia. Tego typu zachowania są zawsze korzystne - uznał.

wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie