Bunt w Chinach z powodu lockdownu. Mieszkańcy Kantonu niszczyli barykady i radiowozy

Świat
Bunt w Chinach z powodu lockdownu. Mieszkańcy Kantonu niszczyli barykady i radiowozy
Twitter
Mieszkańcy Kantonu przewracają policyjny radiowóz

Mieszkańcy Kantonu, miasta w południowo-wschodnich Chinach uciekają przed przymusowym lockdownem. Doszło do brutalnych starć ze zbrojną policją, zdemolowania radiowozu i rozstawionych na ulicach barier. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z protestu. Poza ulicznym chaosem zdarzenie wywołało burzliwą dyskusję w mediach społecznościowych o sensowności covidowych restrykcji.

Kanton, stolica prowincji Guangdong, centrum przemysłu i handlu, określana często jako "fabryka świata", mierzy się obecnie z największą falą koronawirusa od początku pandemii.

Rekordowa fala COVID-19 w Kantonie

Władze wielomilionowego miasta od kilku dni regularnie ogłaszają kolejne restrykcje w walce z COVID-19. Wszyscy mieszkańcy, ok. 18 mln, ponownie zostali skierowani na testy, a w poszczególnych dzielnicach zakazano im wychodzenia z domu.

 

ZOBACZ: Antarktyda. Wybuch epidemii Covid-19 na stacji badawczej McMurdo. Prace zawieszone

 

Desperacja mieszkańców Kantonu sięgnęła zenitu. W obliczu niepokojących statystyk ekonomicznych, chińska polityka "zero covid" budzi coraz większy sprzeciw.

Nocna ucieczka przed lockdownem

Bunt wybuchł w Haizhu, jednej z biedniejszych dzielnic Kantonu, zamieszkałej przede wszystkim przez przemieszczających się robotników. Jak podaje BBC, mieszkańcy skarżą się, że jeśli nie będą w stanie pójść do pracy, nie otrzymają wypłat, co w kontekście rosnących cen żywności przełoży się na braki podstawowych produktów. Właśnie tam władze ogłosiły zakaz opuszczania mieszkań.

 


Przez kilka pierwszych nocy ulice patrolowały służby. W końcu jednak cierpliwość mieszkańców dzielnicy skończyła się i tłumnie wyszli oni na ulice.

 

 

 

Doszło do zamieszek. Jak widać na nagraniach, zdenerwowani mieszkańcy demolowali zapory, przewracali policyjne radiowozy. Fala ludzi przemierzała miasto, zalewając kolejne ulice.

nb/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie