Katar. Protest Niemców przed meczem z Japonią. Piłkarze wykonali jeden gest

Świat
Katar. Protest Niemców przed meczem z Japonią. Piłkarze wykonali jeden gest
PAP/EPA/Friedemann Vogel
Niemieccy piłkarze pozujący do zdjęcia

Niemieccy piłkarze podczas pozowania do wspólnego zdjęcia przed meczem z Japonią na mistrzostwach świata w Katarze zakryli dłońmi swoje usta. Jak się okazało, był to protest przeciwko decyzji FIFA, która zabroniła grać im w tęczowych opaskach.

"Chcieliśmy wykorzystać naszą opaskę kapitańską, aby stanąć w obronie wartości, które wyznajemy w reprezentacji Niemiec: Różnorodności i wzajemnego szacunku. Wraz z innymi narodami chcieliśmy, aby nasz głos został usłyszany" - poinformowała niemiecka federacja piłkarska na Twitterze.

 

ZOBACZ: Sepp Blatter ujawnił. Tak Katar dostał mistrzostwa świata. "To był błąd"

 

"Nie chodziło o wygłoszenie oświadczenia politycznego - prawa człowieka nie podlegają negocjacjom. To powinno być brane za pewnik, ale wciąż tak nie jest. Dlatego ta wiadomość jest dla nas tak ważna. Odmówienie nam opaski to to samo, co odmówienie nam głosu. Podtrzymujemy swoje stanowisko" - dodano.

 

Tęczowe opaski

Gest Niemców to pokłosie sytuacji do której doszło na początku trwających mistrzostw świata. Kapitanowie siedmiu reprezentacji grających na mundialu w Katarze - Anglii, Walii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Niemiec oraz Danii planowali założyć tęczowe opaski kampanii "One Love", która została zapoczątkowana w celu promowania integracji i różnorodności w piłce nożnej oraz społeczeństwie.

 

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zagroziła jednak, że zawodnicy, którzy zdecydują się na taki krok zostaną ukarani przez sędziego żółtą kartką na początku spotkania.

 

ZOBACZ: Katar. Aktor Morgan Freeman i niepełnosprawny Ghanim Al-Muftah na ceremonii otwarcia mundialu

 

Wobec tego reprezentacje zrezygnowały z tego pomysłu. 

 

"Jako krajowe federacje nie możemy stawiać naszych piłkarzy w sytuacji, w której groziłyby im sportowe sankcje, włącznie z otrzymywaniem kartek" - poinformowało siedem reprezentacji we wspólnym oświadczeniu.

 

Zgodnie z regulaminem FIFA dotyczącym sprzętu drużyn, nie mogą na nim widnieć żadne polityczne, religijne lub osobiste hasła, przekazy czy obrazki, a podczas turniejów finałowych rozgrywanych pod egidą FIFA kapitan reprezentacji musi nosić odpowiednią opaskę kapitańską, zapewnioną przez organizację.

dk/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie