Katar. Aktor Morgan Freeman i niepełnosprawny Ghanim Al-Muftah na ceremonii otwarcia mundialu

Świat
Katar. Aktor Morgan Freeman i niepełnosprawny Ghanim Al-Muftah na ceremonii otwarcia mundialu
PAP/EPA/Friedemann Vogel
Morgan Freeman oraz Gandem Al Muftau podczas ceremonii otwarcia mundialu

Piłka nożna jednoczy narody i ich zamiłowanie do pięknej gry - powiedział w czasie ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej Morgan Freeman, amerykański aktor prowadzący uroczystość rozpoczęcia rozgrywek. Wraz z nim na scenie był niepełnosprawny katarski ambasador mistrzostw Ghanim Al-Muftah.

Freeman zwrócił uwagę w czasie swojego wystąpienia, że piłka nożna łączy ludzi na całym świecie. - To, co łączy narody, łączy również całe społeczności - zaznaczył. 

 

- To, co nas łączy teraz tu, w tej właśnie sekundzie, jest dużo większe niż to, co nas dzieli - powiedział aktor. Dodał, że "gromadzimy się tu jako jedno plemię, a Ziemia jest naszym wspólnym namiotem" - powiedział, robiąc aluzję do nazwy stadionu - Al Bayt (pol. dom, namiot). 

 

Wraz z gwiazdą amerykańskiego kina na scenie pojawił się katarski ambasador mistrzostw Ghanim Al Muftah. Mężczyzna jest niepełnosprawny, nie ma nóg.

 

Freeman i Al Muftau w czasie ceremonii
Freeman i Al Muftau w czasie ceremonii
 PAP/ EPA/Ronald Wittek
Freeman i Al Muftah w czasie ceremonii

Część przemówienia, jak i potem prowadzenia uroczystości Freeman wygłosił na siedząco. Al Muftah cierpi na zespół regresji kaudalnej. Choroba objawia się niedorozwojem kręgosłupa. 20-letni mężczyzna jest fanem sportu i sam go uprawia, m.in. jeździ na desce. 

 

 

Mężczyzna jest dość rozpoznawalną w ojczyźnie postacią. Został ambasadorem mistrzostw ze strony Kataru. 

Celebrycki bojkot 

Freeman to bez wątpienia największy zagraniczny celebryta jaki pojawił się w Katarze i wziął udział w oprawie uroczystości. Wcześniej świat obiegły informacje o rezygnacji z udziału w mundialu światowych gwiazd. Wpływ na to mają kontrowersje dotyczące gospodarza - Kataru

 

Występu odmówiła kolumbijska piosenkarka Shakira, wykonawczyni jednego z mundialowych hitów "Waka Waka", oraz kosowsko-brytyjska piosenkarka młodego pokolenia Dua Lipa. 

 

ZOBACZ: Mundial w Katarze współorganizuje sztuczna inteligencja. Ma za zadanie... inwigilować kibiców

 

Mundial w Katarze rozpoczął się w niedzielę. Jest pierwszym jaki odbywa się na Bliskim Wschodzie i pierwszym w kraju muzułmańskim. Relacje na bieżąco z boisk mistrzostw można śledzić w portalu Sport Interia. 

laf / polsatnews.pl / Reuters / AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie