Sepp Blatter ujawnił. Tak Katar dostał mistrzostwa świata. "To był błąd"

Świat
Sepp Blatter ujawnił. Tak Katar dostał mistrzostwa świata. "To był błąd"
East News/Walter Bieri/Associated Press

Były prezydent FIFA Sepp Blatter wyjawił, jak Katar uzyskał prawo organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej. Szwajcar przyznał jednocześnie, że wybór tego kraju na organizatora mundialu "to był błąd". Były działacz zdradził również, że pierwotnie planowano, aby turniej w 2022 roku zorganizowały Stany Zjednoczone.

Były przewodniczący Międzynarodowej Federacja Piłki Nożnej (FIFA) Sepp Blatter udzielił wywiadu szwajcarskiemu dziennikowi "Tages-Anzeiger".

 

Podczas rozmowy były działacz odniósł się do sprawy mundialu w Katarze, który rozpocznie się 20 listopada.

 

Wybór Kataru na gospodarza najważniejszej piłkarskiej imprezy czterolecia od samego początku budził spore kontrowersje. Katarowi zarzuca się brak poszanowania praw człowieka i respektowania praw pracowniczych oraz korupcję.

"To był błąd"

Sam Blatter po latach przyznał, że wybór Kataru na gospodarza turnieju "to był błąd". - Mundial to ogromna impreza, a Katar jest na nią zbyt mały - powiedział.

 

Szwajcar zdradził również, że pierwotnie planowano, aby turniej w 2022 roku zorganizowały Stany Zjednoczone, co miało mieć symboliczne znaczenie.

 

ZOBACZ: 11 czerwonych kartek. Szokujący mecz o Superpuchar Argentyny

 

- W tamtym czasie faktycznie uzgodniliśmy w komitecie wykonawczym FIFA, że Rosja powinna zorganizować mistrzostwa świata w 2018 roku, a USA cztery lata później. Byłby to gest pokoju, gdyby dwaj długoletni przeciwnicy polityczni byli gospodarzami mistrzostw świata jeden po drugim - stwierdził.

 

Jak zatem to Katar wygrał wyścig o mundial? Okazuje się, że mógł mieć na to wpływ ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który według Blattera wywierał naciski w tej sprawie na ówczesnego prezydenta UEFA i wiceprezydenta FIFA Michela Platiniego.

 

- Tydzień przed kongresem FIFA, Michel Platini zadzwonił do mnie, aby powiedzieć, że nasz plan nie wypali. Został zaproszony do pałacu prezydenta Sarkozy'ego, który jadł obiad z księciem koronnym Kataru. Sarkozy powiedział Platiniemu: "Powiedz, co ty i twoi koledzy z UEFA możecie zrobić dla Kataru, gdy będzie przyznawane prawo organizacji mistrzostw świata?" - zdradził Blatter.

"Chodziło o pieniądze"

Po rozmowie z prezydentem Francji Platini miał zdecydować, że zagłosuje na Katar. Tak też się stało.

 

- Dzięki czterem głosom Platiniego i federacji UEFA mistrzostwa świata powędrowały do Kataru, a nie do Stanów Zjednoczonych. To prawda - oświadczył Blatter, według którego w głosowaniu na organizatora MŚ Katar wygrał z USA stosunkiem głosów 14 do 8.

 

Dlaczego Sarkozy'emu zależało, aby to właśnie Katar wygrał wyścig o mistrzostwa świata w 2022 roku?

 

ZOBACZ: MŚ 2022 w Katarze. Kobiety po raz pierwszy wśród arbitrów na mundialu

 

- Oczywiście chodziło o pieniądze. Sześć miesięcy później Katar kupił od Francuzów myśliwce za 14,6 miliarda dolarów - stwierdził Szwajcar.

 

O ile Blatter potwierdził, że przyznanie Katarowi prawa do organizowania mundialu to był błąd, o tyle nie zdecydował się na podobną refleksję względem Rosji.

 

- Nie żałuję przyznania mundialu Rosji - stwierdził.  Zapewnił jednocześnie, że nie ma już kontaktu z Władimirem Putinem i odrzucił twierdzenia, że Rosja wykorzystała imprezę jako "platformę propagandową".

 

- Wielu innych ludzi również wykorzystuje sport do celów politycznych. Nie jestem sędzią i nie chcę tego osądzać - podsumował.

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie